Bujaki na biegunach, czyli coś więcej niż dobra zabawa – poznaj korzyści

Bujaki na biegunach

WSPÓŁPRACA | Zabawki – bujaki na biegunach cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu pokoleń. Oczywiście na przestrzeni lat przeszły one niemałą metamorfozę. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej spełniać potrzeby maluchów i oczekiwania rodziców. Można znaleźć wiele modeli, które są odpowiednie dla smyków w niemal każdym wieku.

Dostępne są bujaczki z oparciem, gdzie dziecko można bezpiecznie usadzić i nie obawiać się, że zrobi sobie krzywdę. Bujak na biegunach z siedziskiem to dobra opcja nawet dla kilkumiesięcznych pociech. Nie brakuje również tradycyjnych koni posiadających lejce oraz siodła. Wśród zabawek na biegunach są drewniane i pluszowe koniki, misie, osiołki, pieski, a także wiele innych zwierząt. Co, oprócz zabawy w bujanie, zabawki na biegunach dają maluchowi?

Bujaki na biegunach – spokój i wyciszenie

Jak powszechnie wiadomo, małe dzieci również się denerwują. Dla dorosłych powody ich złości czy też stresu zwykle są błahe, jednak maluch zupełnie inaczej postrzega rzeczywistość. Zabawki na biegunach działają kojąco oraz uspokajająco. Płynny ruch w przód i tył wspomaga wyciszenie się smyka. Można to porównać do kołysania niemowlaka w łóżeczku czy w wózku. Warto więc posadzić dziecko w bujaczku np. przed snem, nucąc kołysankę lub puszczając spokojną muzykę.

Nauka równowagi

Dziecko siedząc na tradycyjnym bujaku, musi nauczyć się utrzymywać stabilną pozycję. Smyk widzi, jak jego ciało zachowuje się podczas jazdy na koniku, co wspomaga rozwój błędnika. Nauka balansowania ciałem odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu malucha. Początkowo rodzice kołyszą dziecko umieszczone w huśtawce, noszą w specjalnej chuście przywiązywanej do ciała, czy też fundują zabawy w wodzie. Na późniejszym etapie warto, aby dziecko ćwiczyło zmysł równowagi samodzielnie. Większe dzieci mogą jeździć na rowerku biegowym czy hulajnodze. Młodsze niestety nie mają takiej możliwości i właśnie dlatego bujak jest dobrym rozwiązaniem – sprawdzi się nawet w przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić.

Bujak – niezły trening umiejętności motorycznych

Zabawka na biegunach rozwija również umiejętności motoryczne. Dziecko do wprawienia bujaka w ruch musi użyć siły własnych nóg oraz mięśni. Jest to znakomita aktywność ruchowa, która potrzebna jest już od najmłodszych lat.

Warto wspomnieć, że starsze dzieci rzadko korzystają z bujaka w jednym miejscu. Odbijając się stopami od podłoża, przesuwają się w różnych kierunkach. Jest to zupełnie normalne, ponieważ maluchy zwykle są ruchliwe oraz ciekawe świata. Wszystko to sprawia, że uczą się one koordynacji ruchowej. Zaczynają zauważać, jak wykonywane ruchy wpływają na zachowanie zabawki.

Im więcej dziecko znajduje się na bujaku, tym lepiej. Jest to niewymagające ćwiczenie, a przede wszystkim świetna zabawa.

Rozwój kreatywności

Mogłoby się wydawać, że bujanie się na koniku, czy też innym zwierzaku nie daje zbyt wielu możliwości zabawy. Nic bardziej mylnego! Maluch może traktować swój bujaczek jak prawdziwe zwierzę. Bardzo często można spotkać się z takim zjawiskiem – maluchy przelewają miłość na konika, czyszczą jego siodło, czeszą grzywę, czy też ogon. Karmią go plastikowymi marchewkami oraz innymi smakołykami. W zamian za to koń pozwala na sobie pojeździć. Taka zabawa raczej nie jest ciekawa dla kilkumiesięcznych dzieci, ale przedszkolaki ją uwielbiają. Plusem jest to, że zabawka ma spore rozmiary, przez co dziecko czuje, jakby miało styczność z prawdziwym zwierzęciem. Rodzic może wzmagać poczucie odpowiedzialności np. poprzez wezwanie do nakarmienia czy uczesania zabawki. Sposobów na ciekawą zabawę przy użyciu bujaka jest co najmniej klika. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic.

Jaki bujaczek wybrać?

Decydując się na zakup bujaczka dla pociechy, należy kierować się przede wszystkim jego jakością. Warto zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że zabawka niezawodnie posłuży przez wiele lat, czy też zostanie dla kolejnego malucha. Istotnym jest, aby materiały użyte do produkcji bujaka spełniały rygorystyczne normy oraz standardy. W tej kwestii nie ma żartów – każdy produkt użytkowany przez dziecko powinien być pozbawiony szkodliwych związków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Ceny zabawek na biegunach są zróżnicowane, dla przykładu w momencie pisania tego artykułu na https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/konie-na-biegunach-bujaki.html znajdziemy klasyczny bujak – konia na biegunach w cenie już od 139 złotych, natomiast możemy wybierać także spośród innych zwierząt i przeznaczeń, gdzie koszt będzie odpowiednio wyższy. Wszystko jest kwestią oczekiwań i potrzeb.

Wybór konkretnego modelu zależy głównie od wieku dziecka. Bujaki z siedziskiem to raczej propozycja dla kilkumiesięcznych dzieci. Można je przypiąć pasami oraz kołysać, zupełnie tak, jak na huśtawce.

Modele tradycyjne sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy smyk jest już nieco bardziej samodzielny. Oczywiście może być on posadzony przez rodzica, ale dobrze jest, aby umiał wsiąść i zejść z bujaka samodzielnie. Z takim zadaniem poradzi sobie nawet dwulatek.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo