Dieta pudełkowa – tak czy nie?

Dieta pudełkowa - tak czy nie?

WSPÓŁPRACA | Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszy się o tzw. diecie pudełkowej. Jedni się z tego śmieją, inni korzystają. Prawda jest taka, że dopóki nie będziesz w potrzebie i nie sprawdzisz na własnej skórze, dopóty będziesz budować swoje opinie bazując na innych. Lepiej mieć własne zdanie. 

Miałam okazję spróbować kilku spośród wielu dostępnych możliwości, choć nadal jestem zwolennikiem gotowania we własnym zakresie, mimo że nie lubię gotować. Ale nie zawsze jest możliwość, a to, co niewątpliwie jest zaletą diety pudełkowej to jak dla mnie:

  • Brak konieczności gotowania samemu, zwłaszcza jak nie masz czasu
  • Jedzenie dostarczone pod wskazane miejsce
  • Zróżnicowane posiłki, zbilansowane pod względem wartości odżywczej i o odpowiedniej kaloryczności

Mam natomiast dysonans, jeśli chodzi o formę podawania – pudełka, folie, sztućce jednorazowe kłócą się z moją potrzebą ograniczenia produkcji plastiku. Ale coś za coś, może wkrótce ktoś opracuje bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Dieta pudełkowa tylko dla osób zdrowych?

Odżywiając się samemu, sami decydujemy, co zjemy. Czasami, w pośpiechu, łapiemy szybką kanapkę, nie zastanawiając się do końca nad wartością posiłku, czasami mamy szansę celebrować chwile przygotowując obiad czy spokojną kolację ze wszystkimi. Decydując się na dietę pudełkową, dostajemy zestaw gotowych posiłków, które ktoś przygotował dla nas. A co z nietolerancją pokarmową lub alergią? Czy osoby na specjalnej diecie eliminacyjnej mogą korzystać z tego rodzaju cateringu?

Catering dietetyczny a nietolerancja laktozy

Na nietolerancje i alergie pokarmowe cierpi wiele osób. Jednymi z częściej występujących są nietolerancje laktozy i glutenu. Pojęcie nietolerancji i alergii czasem są stosowane zamiennie, jednak jest to błąd, ponieważ są to dwa różne schorzenia. Nietolerancja laktozy spowodowana jest zaburzonym trawieniem, wchłanianiem i rozkładem tego dwucukru. Objawy zazwyczaj występują ze strony układu pokarmowego. Są to: mdłości, ból brzucha, kolka, wzdęcia oraz biegunka. Leczenie tej dolegliwości polega na eliminacji z diety laktozy, czyli cukru mlecznego występującego w mleku, jogurcie, kefirze, maślance, serach czy lodach.

Nietolerancja glutenu

Drugą bardzo często spotykaną nietolerancją pokarmową jest nietolerancja glutenu. Gluten jest mieszaniną dwóch białek roślinnych. Występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz może występować w zanieczyszczonym owsie. Aby pozbyć się dolegliwości spowodowanych nietolerancją lub alergią na gluten, należy go wykluczyć z diety.

Laktoza czy gluten to jedne z najczęściej spotykanych niewskazanych czy zakazanych składników, ale nie jedyne. Orzechy, pomidory, seler to całkiem popularne alergeny, które mogą powodować objawy zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i reakcje skórne czy w obszarze układu oddechowego. W przypadku alergii na jakikolwiek składnik lepiej unikać kontaktu z nim. Czy w takiej sytuacji pozostaje już tylko własna kuchnia?

Catering dietetyczny dla osób z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi

Catering dietetyczny jest obecnie usługą, z której korzysta wiele osób, także ze specjalnymi potrzebami dietetycznymi. Niektóre firmy wprowadziły do swojej oferty specjalne diety bezglutenowe i bezlaktozowe, jak na przykład Dietykieta, która umożliwia zamówienie diety paleo. Jeszcze nie miałam okazji spróbować, bo Dietykieta jak na razie głównie działa na terenie Polski Południowej, ale przy okazji chętnie skorzystam. W diecie paleo został wykluczony gluten i laktoza. Pieczywo i mąki pszenne, jęczmienne czy inne glutenowe zostały zastąpione mąką kokosową, kasztanową czy z kaszy jaglanej, które pozbawione są glutenu. W diecie paleo zostało wyeliminowane także mleko i przetwory mleczne. Dieta ta opiera się na wysokiej jakości mięsie, jajkach z wolnego wybiegu, bezglutenowych zbożach, rybach, warzywach i kiszonkach. Jest polecana osobom, które nie mogą spożywać laktozy i glutenu oraz chcą się zdrowo odżywiać.

Jeść dietę pudełkową czy nie jeść?

Zawsze warto pamiętać o tym, że mamy wybór. Jeśli nie masz czasu gotować, lepiej zjeść porządny, zbilansowany obiad w pudełku niż czekać do wieczora na powrót do domu, jednak decydując się na firmę cateringową koniecznie zaznacz, czego nie możesz albo nie lubisz jeść (ja na przykład nie przełknę wątróbki). Na zdrowiu nie ma co oszczędzać.

Daj znać, co myślisz? Wypróbowałaś już diety pudełkowej? Jak było?

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
  • Beata Janik

    Ja jestem absolutnie na tak, jeśli chodzi o diety pudełkowe. Sama zamawiam już 4 miesiące z cateringu Łódzkie Pudełko, wybrałam dietę odchudzającą, ale w ofercie mają także dietę bezglutenową, bez laktozy, wegetariańską itd. także nie trzeba być w pełni zdrowym człowiekiem, żeby korzystać 🙂 Dla mnie to absolutna wygoda i oszczędność czasu, a posiłki bardzo mi smakują 🙂 No i waga leci w dół co dla mnie najważniejsze 🙂

  • Ania Szypułka

    Próbowałam, i próbuję cały czas!!Catering super sprawa! Polecam https://dietly.pl – ulubiona stronka:D