Jak zachęcić malucha do jedzenia warzyw?

Jak zachęcić malucha do jedzenia warzyw?

WSPÓŁPRACA | Wszyscy rodzice wiedzą, że warzywa są zdrowe i dostarczają organizmowi dużo witamin i mikroelementów, jednak dla większości dzieci nie jest to wystarczający argument. Dlatego prawie wszyscy, na pewnym etapie wychowania dziecka, muszą zastanowić się, w jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia warzyw.

Dlaczego trzeba jeść warzywa?

Warzywa są bogatym źródłem witamin, minerałów oraz błonnika. Bez nich ciężko nam prawidłowo funkcjonować. Witaminy w nich zawarte są odpowiedzialne za budowę i odnowę komórek w organizmie, poprawną pracę wszystkich układów (np. nerwowego), odporność organizmu, gojenie się ran, odpowiednią pracę narządu wzroku i wiele innych. Minerały odpowiadają za właściwą budowę kości, zębów oraz skóry. Błonnik natomiast reguluje proces trawienny, oczyszcza organizm z toksyn oraz pomaga w walce z otyłością.

Rolą rodzica jest wprowadzić do diety dziecka jak najwięcej zdrowej żywności, w postaci surówek, sałatek (np. marki Fit&Easy), warzywnych przekąsek lub soków bez cukru.

Jak namówić dziecko do jedzenia warzyw?

Dzieci często grymaszą i wybrzydzają w kwestii jedzenia tych kolorowych darów natury. Przeważnie wynika to z nieznajomości danego produktu lub z niezbyt estetycznej formy podania. Już jakiś czas temu dowiedziono, że maluchy chętniej spożywają warzywa, jeśli są one podane w ciekawej formie, np. zrobimy z nich kolorową kompozycję podaną z jogurtowym dipem lub ułożymy z nich na talerzu jakieś zwierzątko (np. biedronkę).

Większość rodziców bezskutecznie próbuje namówić swoje dziecko do zjedzenia chociażby jednej marchewki lub plasterka pomidora. Próbują różnych sposobów, jednak bez rezultatu. Często opowiadają bajki o dzieciach, które jadły warzywa i były silne i zdrowe, albo porównują warzywa z talerza dziecka do tych, które pojawiają się w telewizji. Wszystkie metody są dobre, aby przemycić odrobinę zdrowej żywności do brzuszka dziecka.

Sposoby na zachęcenie dziecka

Jedne dzieci chętniej jedzą warzywa surowe, inne gotowane. Musimy zwrócić uwagę, który rodzaj woli nasza pociecha i zacząć podawać je w pierwszej kolejności. Warzywa gotowane mają mniej wartości odżywczych, jednak są łatwiejsze do strawienia i łatwo można z nich przygotować smaczne sałatki. Do surowych warzyw warto podać dip, który urozmaici tego rodzaju przekąskę i doda jej walorów smakowych. Dzieci przywiązują dużą wagę do wyglądu potraw, dlatego też dobrym pomysłem jest przygotowanie surówki lub zdrowej sałatki z różnokolorowych warzyw. Jeśli w ciągu dnia brakuje nam na to czasu i nie chcemy, aby nasze dziecko objadało się w szkole słodyczami, warto zakupić gotowe sałatki marki  Fit&Easy, które są zdrowe, kolorowe i smaczne. Warzywa do diety naszego dziecka możemy przemycić pod postacią soku lub w różnego rodzaju farszach (np. w pierogach czy naleśnikach), ciastach lub pastach do chleba. Można także przyrządzić koktajle warzywno owocowe, które są bardzo chętnie spożywane przez dzieci. Można nadać im ciekawą nazwę np. zielony koktajl mocy. To dobry sposób na „przemycenie” w menu np. szpinaku.

Przepis na koktajl ze szpinaku i banana:

Składniki (na 2 porcje):
2 garści Szpinaku Fit&Easy
Sok z 2 pomarańczy
Sok z 1 cytryny
2 banany

Przygotowanie:

Obrane i pokrojone banany włóż do kielicha blendera. Dodaj pozostałe składniki i miksuj do uzyskania jedwabistej konsystencji.

Nie zapominajmy także o sosach. Sos pomidorowy, który sami zrobimy od podstaw, może być chętniej zjadany niż pomidor na chlebie. Warto także wprowadzić do diety malucha zupy krem, w których żadne dziecko nie dopatrzy się ani jednego kawałka warzywa.

Przepis na słodką zupę dyniową:

Składniki (na około 2 porcje):
Dynia – około 350 g
Cebula – 1 sztuka (może być czerwona)
Oliwa – 5 łyżek
Pestki dyni i słonecznika – 4 łyżki
Sok z cytryny – ½ łyżeczki
Cynamon – 1 płaska łyżeczka
Sól, pieprz – szczypta

Przygotowanie:

W garnku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy poszatkowaną cebulkę – dusimy parę minut, tak aby się nie przyrumieniła. Wsypujemy cynamon (opcjonalnie – jeśli ktoś lubi) i mieszamy. W międzyczasie obieramy dynię ze skóry, miąższ kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka z cebulką, mieszamy i dusimy pod przykryciem. Wlewamy wodę (ilość taka, aby zakryła dynię), gotujemy (nadal pod przykryciem) parę minut (około 10 minut). Odlewamy nadmiar wody. Miksujemy zupę na gładki krem, doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Na suchej patelni prażymy pestki dyni i słonecznika – posypujemy wierzch zupy.

Więcej gotowych przepisów na dania, przekąski i koktajle znajdą Państwo na stronie http://www.fitandeasy.pl

Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie zmuszać dziecka do jedzenia warzyw, bo może to wywołać odwrotny skutek od zamierzonego. Warto także spożywać posiłki wspólnie, całą rodziną i pokazać dziecku, że rodzice jedzą warzywa i bardzo im one smakują. Nie ważne jaki sposób wybierzemy na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Ważne, żeby je w ogóle jadło, w mniejszych bądź większych ilościach.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również