Metody walki z alergią

Metody walki z alergią
WSPÓŁPRACA | Alergia to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Można zmagać się z nią od najmłodszych lat życia albo nabyć ją już w dorosłości. Bywa bardzo uciążliwa, a jej symptomy utrudniają wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Oczywiście trzeba radzić sobie z nią wieloma farmakologicznymi sposobami, ale istnieje też szereg domowych metod wspomagających leczenie.

Dom alergika, czyli tu mucha nie siada

Zaczynając od prostych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami alergicznymi, należy w pierwszej kolejności zadbać o środowisko w jakim najczęściej przebywamy. Należy eliminować wszelkiego rodzaju pyłki, kurz. Powietrze powinno być jak najczystsze i umiarkowanie wilgotne, dlatego trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Materiały z jakimi alergik ma do czynienia, tj. ubrania, pościel koce, narzuty, powinny być regularnie prane (najlepiej w środkach czystości dla alergików) i wykonane z antyalergicznych materiałów. Lepiej zrezygnować z puchowych kołder czy poduch wypchanych pierzem, a w zamian za to zaopatrzyć się w antyalergiczne kołdry i pościele.

Łóżko to siedlisko roztoczy – dobrze jest od czasu do czasu porządnie je odkurzyć, najlepiej odkurzaczem ze specjalnym filtrem i popsikać preparatami roztoczobójczymi. Podobnie z dywanami, z których niekiedy trzeba w ogóle zrezygnować. Warto przyjrzeć się półkom z książkami – te stare gromadzą kurz i mogą powodować katar czy ataki duszności. Maskotki można wymrozić w zamrażarce, a te mniej używane schować w pudełko. Nasze antyalergiczne mieszkanie pozwala dosyć sprawnie dokładnie sprzątać (ważne też czym, im mniej chemii, tym dla alergików lepiej), a dość obszerna biblioteka znalazła swoje miejsce w pokojo-kuchni w szafie za szkłem.

Naturalne antyhistaminy

Po zastosowaniu się do podstawowych zasad czystości, warto zapoznać się z właściwościami produktów naturalnych, które mogą pomóc przy wszelkiego rodzaju alergiach. I tak np. dobrą decyzją będzie wprowadzenie do swojej diety czosnku i cytryny (zawartość kwertecyny, działającej podobnie jak leki antyhistaminowe) oraz produktów bogatych w witaminy. Do walki z alergią warto wykorzystać również działanie miodu, czy octu jabłkowego, o ile… nie jesteśmy na te produkty uczuleni. Nie należy zapominać o wspaniałych właściwościach ziół. Warto aby w kąciku alergika znalazły się rumianek, pokrzywa, tymianek, eukaliptus, czarny bez, czy olej z czarnuszki. Są to produkty niezastąpione w zwalczaniu alergii, chyba że akurat rumianek czy pokrzywa są na liście naszych alergenów, co niestety dość często się zdarza.

Należy pamiętać również o utrzymaniu pewnych nawyków żywieniowych, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc w walce z alergią. Jest to wyeliminowanie potencjalnych alergenów, unikanie produktów mlecznych, oraz wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw i owoców dostarczających witaminy i minerały wzmacniające organizm. W przypadku alergii na nikiel (co może objawiać się swędzącymi plamami pod zegarkiem lub w miejscu guzika od spodni), lepiej unikać płatków kukurydzianych, kakao, orzeszków, kawy, margaryny, pomidorów. Czasami występuje alergia krzyżowa – uczulenie na pyłki traw może się nasilić np. po zjedzeniu arbuza.

W zdrowym ciele zdrowy duch

W walce z alergią ważne jest aby utrzymać jak najlepszą formę fizyczną organizmu, bo jak wiadomo silny organizm to zdrowy organizm, albo jak wolą inni – w zdrowym ciele zdrowy duch. Tak czy inaczej warto zadbać o równowagę psychiczną i fizyczną, w czym pomóc mogą ćwiczenia, np. jogi dla lepszej kondycji ciała i ducha lub innych ulubionych form aktywności.

To zdecydowanie pomaga w życiu z alergią, łagodzi jej objawy, pozwala w miarę normalnie funkcjonować. Dzięki temu, w połączeniu z wiarygodną diagnozą (testy skórne lub z krwi) i regularnymi konsultacjami alergologicznymi można z alergią dobrze żyć. My żyjemy z poczwórną alergią, w okresach szczególnego nasilenia bierzemy leki, kiedy nie ma konieczności – żyjemy w miarę normalnie, uwzględniając wszystkie powyższe zalecenia.

Źródło:

Metody walki z Alergią – http://blog-antyalergiczny.pl/

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również