Niepokojące objawy ciąży

Niepokojące objawy w ciąży

WSPÓŁPRACA | Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Dla kobiety powinien to być przede wszystkim okres piękny i wyjątkowy. Czasem jednak pojawiają się pewne objawy, które bardzo niepokoją przyszłą mamę. Co powinno szczególnie zaniepokoić kobiety w ciąży, na co powinny zwracać szczególną uwagę?

Krwawienie lub plamienie w czasie ciąży

Pojawiające się w czasie ciąży plamienia lub krwawienia nie muszą oznaczać coś poważnego, na pewno wbrew obiegowej opinii nie świadczą one o poronieniu. Ale taki objaw wymaga konsultacji z lekarzem, konieczne jest bowiem ustalenie, dlaczego nagle wystąpiło plamienie bądź krwawienie. Od decyzji lekarza zależy, czy konieczny będzie pobyt w szpitalu, czy wystarczy tylko kilka dni odpoczynku.

Duża ilość śluzu

W czasie ciąży dochodzi do większego wydzielania się śluzu. Jest to normalny objaw, nie należy się nim niepokoić. Sygnałem alarmowym jest jego kolor, jeśli śluz ma barwę żółtą, a do tego nieprzyjemnie pachnie, a w okolicach intymnych pojawia się świąd to najprawdopodobniej doszło do stanu zapalnego pochwy. Z takimi objawami kobieta powinna szybko zgłosić się do lekarza. Nie leczony stan zapalny pochwy może skutkować ubyciem płynu owodniowego. Jego zbyt mała ilość może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jak najszybciej muszą zgłosić się do lekarza kobiety, które podejrzewają, że wody płodowe zaczęły uchodzić.

Bóle podbrzusza lub brzucha

Mało nasilone bóle w podbrzuszu lub bóle brzucha nie są powodem do niepokoju, wystarczy kilka minut odpoczynku, aby ustąpiły. Jeżeli jednak mimo odpoczynku bóle nadal nie ustępują, a co gorsza nasilają się jest to już sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Trzeba szybko odwiedzić lekarza.

Szybkiej wizyty u lekarza wymaga ból brzucha połączony z krwawieniem. Takie objawy mogą świadczyć, że rozpoczyna się przedwczesny poród, że doszło do poronienia lub o tym, że następuje odklejanie się łożyska. W przypadku bólu podbrzusza z dodatkowymi objawami grypopodobnymi być może doszło do stanu zapalnego nerek. Jest to objaw, który koniecznie należy szybko skonsultować z ginekologiem, który prowadzi ciążę.

Nie odczuwamy ruchów dziecka

Pomiędzy szesnastym a dwudziestym tygodniem ciąży kobiety zaczynają odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Od dwudziestego ósmego tygodnia ciąży w ciągu godzinny mama powinna poczuć około dziesięciu ruchów dziecka. Kiedy liczba tych ruchów ulega zmniejszeniu lub przyszła mama przestaje je w ogóle odczuwać, to sygnał, że z ciążą dzieje się coś złego. Brak ruchów dziecka może świadczyć między innymi o przewlekłej niewydolności łożyska, do której doszło na skutek nadciśnienia lub cukrzycy ciążowej.

Większość objawów, które niepokoją przyszłe mamy są na szczęście niegroźne dla nich i dla mającego przyjść na świat dziecka. Te, które zostały wymienione wyżej są jednak powodem do niepokoju. W trosce o swoje nie narodzone dziecko, przyszła mama, która zaobserwuje u siebie chociaż jeden z wymienionych objawów powinna, jak najszybciej odwiedzić lekarza prowadzącego ciążę, ewentualnie może skonsultować się z położną.

Dziękujemy portalowi Błogosławionystan.pl za współpracę merytoryczną.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również