Planowanie ciąży – jakie badania warto wykonać?

Artykuł sponsorowany |
Każda kobieta przygotowująca się do ciąży chce jak najlepiej zadbać w tym czasie o swoje zdrowie i nienarodzonego potomka. Jest to szczególnie ważne dlatego, że ciąża to czas niezwykłego wysiłku dla kobiecego organizmu, który od tej pory musi pracować prawie ze zdwojonym wysiłkiem, aby dostarczyć zarówno matce, jak i dziecku najlepszych warunków do rozwoju i utrzymania maksymalnie stabilnego samopoczucia.

Warto jest wykonać kilka badań, które pozwolą nie tylko wykluczyć ewentualne zagrożenia dla płodu, ale także dadzą sygnał, że organizm kobiety przygotowany jest do ciąży i zniesie wszystkie niedogodności bez niepotrzebnego ryzyka.

Jakie badania należy wykonać w czasie planowania ciąży?

Przede wszystkim, warto skonsultować z lekarzem dotychczasowy przebieg przebytych chorób ogólnoustrojowych, omówić istniejące, ewentualne dolegliwości, przeprowadzić wywiad rodzinny,  wywiad ginekologiczny i położniczy, by ustalić i wykluczyć ewentualne komplikacje.

Dobry lekarz doradzi w kwestii diety, trybu życia i pracy, ilości przyjmowania kwasu folowego, pomoże też rzucić palnie, ustalić zalecane szczepienia ochronne na takie choroby jak grypa, różyczka, krztusiec.

Badaniem, które należy wykonać w pierwszej kolejności planując ciążę to badanie cytologiczne szyjki macicy. Dzięki niemu możliwe będzie szybkie wyleczenie ewentualnej nadżerki czy zapaleń narządów rodnych. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie zostało wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

USG narządu rodnego tzw. transwaginalne – badanie wykonywane przez pochwę, pomagające wykryć ewentualne guzki na jej powierzchni, a także wady budowy. Obecne na macicy guzki znane pod nazwą „mięśniaków” są możliwe do wykrycia, leczenia i usunięcia, zaś ich pozostawienie może nawet utrudnić zajście w ciążę.

Badanie krwi na oznaczenie grupy krwi oraz współczynnika Rh i ogólne badanie moczu. Dzięki niemu lekarz wykluczy konflikt serologiczny, który w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci płodu.

Następnie wizyta u dentysty. Zły stan uzębienia ma negatywny wpływ na wiele obszarów funkcjonowania organizmu, a jednocześnie jest wyjątkowo niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Nawet jeśli stomatolog niedawno ocenił, że Twoje zęby są zdrowe, to miej je pod kontrolą w czasie ciąży, gdyż wtedy ulęgają znacznemu osłabieniu, a zarazem trudniej je leczyć.

Skorzystaj ze szczepień przed ciążą! W ciąży można szczepić sie na grypę i WZW B, ale może być tak, że nie wszystkie szczepienia zakaźne będą dla Ciebie dostępne. Pamiętaj o tym szczególnie jeśli do tej pory nie chorowałaś na choroby zakaźne typu różyczka. Warto również zaszczepić się przed żółtaczką zakaźną typu B.

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, jak to ma miejsce w czasie przejściowym pór roku zaszczep się lub wyjątkowo dbaj o zdrowie. Wszelkie infekcje w czasie ciąży mogą okazać się bardzo niebezpieczne i przyczyniać się do późniejszych komplikacji.

Warto zwrócić też uwagę na wykonanie badań w kierunku różyczki (p/ciała IgG) oraz TSH. Kobiety, które planują ciążę z TSH powyżej 2,5mlU/l powinny zostać pilnie skierowane do endokrynologa.

Badanie toksoplazmatyczne (p/ciała IgM, IgG) pozwoli wykluczyć obecność tych przeciwciał w organizmie, które mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka poronienia. Toksoplazmoza jest niebezpieczna na każdym etapie ciąży i chociaż ryzyko powikłań spada wraz z długością ciąży, to jednak warto wykonywać to badanie nie tylko w trakcie planowania ciąży, ale także podczas całego jej trwania.

Komplet obowiązkowych badań dla kobiet planujących ciążę zamyka badanie ogólne moczu.

Jak jeszcze wzmocnić organizm przed i w czasie ciąży?

Oprócz wykonywania badań wskazane jest także, aby kobieta spodziewająca się dziecka była przez cały okres ciąży pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. Regularne kontrole pozwolą w odpowiednim czasie wykryć ewentualne niepokojące zmiany. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest także stałe przyjmowanie leków oraz niektóre choroby przewlekłe. Pod szczególną opieką powinny być kobiety, które mają problemy z tarczycą, nadciśnienie, cukrzycę, anemię.

Już przed ciążą i przez cały czas ciąży wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego. Można go odnaleźć zarówno w suplementach diety, jak i produktach takich jak warzywa i owoce – soja, szpinak, szparagi, bób, brukselka, pomarańcze, banany, jabłka (niech będą składnikiem Twojej diety nawet 5 razy dziennie), pełnoziarniste pieczywo, płatki śniadaniowe (niektóre z nich nawet specjalnie są wzbogacone o kwas foliowy), kurze jajka. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży zabezpiecza dziecko przed schorzeniami o podłożu neurologicznym. Dużą zawartość folianu można dostarczyć organizmowi również jedząc masło orzechowe.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www: https://medistore.com.pl/

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również