Wiosenne oczyszczanie

Wiosenne oczyszczanie

Wraz z wiosną zwykle zaczynamy wiosenne oczyszczanie. To moda czy konieczność? Wizja cudownych wakacji w seksownym bikini, atrakcyjnego  brzucha czy dbanie o zdrowie, o którym zwykle zapominamy w okresie jesienno – zimowym?

Pewnie trochę i tego, i tego. Zimą spada nam energia, organizm przestawia się na inny tryb – naturalne spowolnienie – mniej się ruszamy, więcej  i tłuściej jemy, nabieramy tkanki tłuszczowej.  Razem z pierwszymi promieniami słońca zaczyna nam się więcej chcieć. Z początkiem marca fitness cluby wypełniają się świeżo zmotywowanymi ludźmi, coraz więcej osób wychodzi na nordic walking, uruchamiają się kolejne edycje sportowych  projektów, idziemy do fryzjera, bierzemy witaminowe kapsułki. Z drugiej strony, doskwiera też wiosenne przemęczenie. Niedobór witamin i brak ruchu w okresie zimowym rozleniwia, źle wpływa na samopoczucie, odbija  się na zdrowiu.

Jak mądrze dbać o zdrowie na wiosnę?

Najpierw sprawdź, czy złe samopoczucie to na pewno sprawa tylko wiosennego osłabienia. Zrób przynajmniej podstawowe badanie krwi. Złe samopoczucie może być wynikiem niedoboru ważnych dla zdrowia mikroelementów, np. żelaza, co może prowadzić do anemii. Typowe objawy przesilenia wiosennego – senność, zmęczenie, apatia są również symptomami niedoboru żelaza, ale mogą też informować o wielu innych problemach, jakie po cichu w nas się toczą. Nie wolno ich bagatelizować. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie, a jeśli jest wszystko ok., wystarczy pewnie miesięczna kuracja witaminowa

Dobry trening

Ruch wzmacnia mięśnie, stawy, układ oddechowy i krwionośny. Dotlenia, usuwa toksyny. Pod warunkiem, że nie przesadzimy, dostosujemy aktywność do wieku i wydolności. Przyda się wsparcie kogoś bardziej doświadczonego, a czasem wręcz trenera personalnego, który powie jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia czy też dobierze indywidualny trening. W swojej karierze trenerskiej wielokrotnie stopowałam klientki, które najchętniej zastosowałyby sobie morderczy trening, który ani nie jest skuteczny, ani tym bardziej zdrowy.

Odpoczywaj

Sen, relaks, sauna, masaż – kto o nas zadba, jeśli sami o siebie nie zadbamy?

Nawilżaj skórę

Po miesiącach przebywania w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach, nasza skóra też wymaga opieki. Odpowiedni balsam nawilżający i krem do twarzy i dekoltu to obowiązkowe wiosenne wyposażenie.

Zrezygnuj z kawy, pij wodę, jedz zdrowo

Podobno na jedną kawę powinno przypadać 7 szklanek wody, żeby uzupełnić niedobory. Lekkie sałatki, naturalne jogurty, kiełki, nieprzetworzona żywność, gruboziarnista mąka, kasze, naturalne oleje lniane czy oliwa z oliwek i tymczasowa rezygnacja ze słodyczy powinny wspomóc proces wiosennego oczyszczania. Na nowalijki lepiej poczekać, aż wyrosną nasze, rodzime, najlepiej od sprawdzonego dostawcy albo wyhodowane we własnym ogródku.

Takie wiosenne oczyszczanie powinno przywrócić nam energię i przygotować nas do lata. A jeszcze lepiej, niech wiosenne oczyszczanie trwa cały rok! Dbajmy o siebie, róbmy profilaktyczne badania, trenujmy dla zdrowia, nie tylko dla 3-miesięcznej letniej urody.

Powodzenia! I piszcie, jak Wam idzie! Czego Wam najbardziej brakuje, z czym się borykacie?

Fot. Tappancs, bixabay.com

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo