Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełka dla dziecka?

Nosidła dla dziecka, Merino

WSPÓŁPRACA | Nosidełka ergonomiczne dla dzieci stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ ich użytkowanie ma wiele pozytywnych skutków nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jednak wybór odpowiedniego nosidełka jest uzależniony od kilku czynników. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nosidełka dla dziecka? 

Nosidełka dla dzieci zyskują na popularności przede wszystkim dlatego, że pozwalają przemieszczać się z dzieckiem, które potrzebuje bliskości z rodzicem. Dzięki nosidełku rodzic będzie miał wolne ręce i bez problemu będzie mógł wykonywać domowe czynności lub ulubione zajęcia bez konieczności rozstawania się ze swoim maluchem. Dziecko natomiast będzie czuło bliskość rodzica, co pozytywnie wpłynie na jego rozwój emocjonalny. Jest wiele powodów, dla których będziemy chcieli korzystać z nosidełka ergonomicznego. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu może należeć do trudnych i skomplikowanych. Aby tak nie było, podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nosidełka?

Od kiedy możemy nosić dziecko w nosidełku?

Z nosidełka ergonomicznego najlepiej jest zacząć korzystać dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samodzielnie usiąść. Jednak już praktycznie od pierwszych dni życia możemy nosić naszego malucha w chuście do noszenia dzieci. Dobrze dociągnięta chusta pozwoli podtrzymać bezpieczną pozycję dziecka, a ciało znajdzie podparcie wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Pozycja dziecka w chuście przypomina pozycję kuczną i dobrze odciąża kręgosłup malucha, ponieważ jest on fizjologicznie zaokrąglony. W przeciwieństwie do pozycji dziecka w dobrze zawiązanej chuście, pozycja dziecka w nosidełkach bardziej przypomina pozycję siedzącą i jest ona gorzej podparta, stąd warto poczekać z decyzją o nosidełku przynajmniej kilka pierwszych miesięcy.

Na temat nosidełek pisałam już tutaj Nosidełko dla dziecka – niezbędny przedmiot na wakacje czy zbędny wydatek i potwierdzam, jak bardzo jest przydatne. Dla mnie właściwie było bezcenne, a gdybym znała wtedy chustę, na pewno byłabym chustową mamą, bo oba maluchy ciągle się do mnie przytulały, jedząc, śpiąc i w ogóle – zawsze 🙂

Chustonoszenie ma wiele zalet. Maluch czuje ciepło i bliskość, słyszy bicie serca oraz głos swojego opiekuna, jest kołysane, a dzięki temu lepiej i spokojniej śpi. Chusta do noszenia dzieci jest uniwersalna i daje możliwość noszenia maluchów na kilka sposobów. Gdy dziecko będzie potrafiło samodzielnie siadać, wówczas można zamienić chustę na nosidełko ergonomiczne lub używać obu tych narzędzi. Nosidełka dla dzieci są atestowane najczęściej do wagi dziecka 15-20 kg.

Parametry techniczne dobrego nosidełka dla dzieci

Wybór nosidełek ergonomicznych jest szeroki, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na brak usztywnień na plecach. Powinniśmy umożliwić ścisłe dopasowanie panelu nosidełka do pozycji dziecka, ponieważ tylko wtedy będzie odpowiednio podparta. Nie należy także zakłócać naturalnej krzywizny plecków naszego malucha. Jego nóżki powinny układać się w pozycji żabki, a panel powinien sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Warto również pamiętać, aby unikać kupowania zbyt dużych nosidełek. Na szczęście obecnie na rynku znaleźć można sporo nosideł o regulowanej wielkości.

Bardzo ważne jest to, że w chustach czy nosidełkach nosimy dziecko tylko przodem do rodzica (!). Jeśli w instrukcji dołączonej do nosidła producent pisze o możliwości noszenia dziecka przodem do świata, warto podejść do tego z dużą ostrożnością. Taki sposób noszenia uniemożliwia przyjęcie przez dziecko prawidłowej pozycji i naraża jego układ ruchu na duże przeciążenia.

Bezpieczeństwo i wygoda

Szukając odpowiedniego modelu nosidełka, warto sprawdzić z jakiego materiału jest wykonane. Bardzo dobrze sprawdza się bawełna, którą łatwo utrzymać w czystości. Jeśli materiał będzie dobrej jakości, to po praniu nie straci kolorów. Ze względu na fakt, że tkanina ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, dobrze jest, jeśli ma certyfikat Oeko-Tex 100 (międzynarodowy znak bezpieczeństwa dla wyrobów włókienniczych). Dzięki temu mamy pewność, że materiał, z jakiego zostało wykonane nosidełko nie zawiera pozostałości niebezpiecznych substancji. Faktem jest, że dzieci często przeżuwają części nosidełka, które mają kontakt z buzią.

Wygodę rodzica zapewnią regulowane pasy: pas biodrowy i szelki oraz to, czy są one wystarczająco szerokie i miękkie, aby po założeniu nosidełka z dzieckiem nie powodowały dyskomfortu związanego z noszeniem. Bez względu na to, czy nosidełko założymy z przodu, czy z tyłu, to ciężar dziecka powinien rozkładać się równomiernie po obu stronach ciała. Warto zwrócić uwagę także na sposób zapinania pasa na biodrach – upewnij się, że wybrane nosidełko posiada system zabezpieczający, który uchroni przed przypadkowym odpięciem.

Odpowiednie i dobrze dobrane nosidełko to wydatek, który z pewnością się opłaci. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, które są bardzo ważne z punktu widzenia użytkowników nosidełka – zarówno dziecka, jak i rodzica. Nie warto kupować nosidełka w ciemno.

Fot:  www.merinodzieciaki.pl

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo