Jak osiągnąć cel? Zatrzymaj się

Czasami lepiej się cofnąć

Jasne postanowienia, pomysły, plany, klarowne wizje – wiemy jak osiągnąć cel. Zmierzamy w jego stronę. Czasami mamy mocno pod górkę, ale słyszymy „Nie poddawaj się”, „Dasz radę”, „Zobacz jak ci dobrze idzie”, „Zaszedłeś tak daleko”. Ludzie podziwiają, widząc efekt. A Ty pchasz swój syzyfowy kamień w górę. I jesteś już tak daleko. Dobrze ci idzie. Jeszcze kilka kroków…

Jednak czasami jesteś w miejscu, gdzie droga się kończy, rozwidla, jest przepaść. Iść byle iść, byle gdzie, byle po co? Czujesz, że zapętliłaś się. Że po drodze zgubiłaś sens. Że właściwie nie wiesz, czego chcesz. Że ten pierwotny plan to nie to, o co ci chodziło. I zastanawiasz się, co dalej. Jak osiągnąć cel, który przestaje mieć dla Ciebie sens?

Czasami jesteś w takim punkcie, który wymaga od ciebie chwili zatrzymania, namysłu, a nawet cofnięcia się o parę metrów. Żeby lepiej zobaczyć, żeby nabrać rozpędu, żeby nie zabłądzić. Czasami lepiej przeczekać. To też jest trudne, bo jeśli idziesz i idziesz, i wydaje ci się że jesteś na dobrej drodze, i tyle już jest za tobą, to szkoda z tego wszystkiego rezygnować. Wiem to.

Trenując widzimy przed sobą kolejny poziom, który doprowadzi nas do zwycięstwa, prowadząc biznes – osiągamy kolejne etapy rozwoju, wychowując dziecko, mamy jakąś wizję, którą chcemy realizować. Staramy się, podejmujemy wysiłek, idziemy i idziemy, wytrwale dążąc do celu.

Ale czasami stajemy nad przepaścią. I wtedy nie wolno dalej iść, choć nie wiem jak bardzo byśmy byli odważni i jak bardzo wierzyli we własne siły. Czasami lepiej zawrócić. Być może nawet do punktu wyjścia. Bo może zgubiliśmy po drodze cel, skupiając się tylko na tym, by wytrwale iść przed siebie?

Jak więc odnaleźć i osiągnąć cel?

Nie bój się zatrzymać, cofnąć. Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, zatrzymaj się na chwilę. Wróć do siebie. Odnajdź sens. Nie tylko marsz się liczy. Twoja droga to tylko droga. Jeśli zgubiłeś cel albo dzieje się coś niebezpiecznego – zatrzymaj się. Pogadaj szeczerze ze sobą – po co chccesz osiągnąć cel, co on ci da. Jak będziesz się  czuła, kiedy już ci się uda dojść na szczyt? O to chodziło? Jesteś sobą, dobrze się czujesz? Twój cel daje ci spełnienie?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego dystansu, spojrzenia na to, co jest tu i teraz, określenia nowego celu, czy odnalezienia sensu w tym, co robisz, jak żyjesz – zwróć się o wsparcie do psychologa, coacha. Życie mamy tylko jedno, warto przeżywać je najpiękniej, jak to tylko możliwe.

Fot. pixabay.com

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo