Jak dobrać odpowiednią długość sukienki do okazji?

Jak dobrać odpowiednią długość sukienki do okazji?

Na tę kwestię zwraca się szczególną uwagę w przypadku kobiet z królewskich rodzin. Kate Middleton, jeszcze zanim została księżną niejednokrotnie była krytykowana za to, że nosi sukienki o długości nieodpowiednio dobranej do okazji. A czy Ty wiesz, czym się kierować przy wyborze między sukienką midi a maxi? Poznaj modowy savoir vivre!

Długość sukienki – kiedy ma znaczenie?

Królewska moda od zawsze była tematem przewodnim podczas wielkich wydarzeń, takich jak śluby pretendentów do tronu, urodziny koronowanej głowy czy otwarcia sezonów wyścigów konnych. Przy tych okazjach media szeroko komentują przede wszystkim strojne kapelusze dostojnych dam, ale także… długość ich sukni. Nie bez powodu…

To, czy spódnica sięga kobiecie za kolano, czy może zakrywa kostki, ma ogromne znaczenie w modowym savoir vivre. I wbrew pozorom nie chodzi o to, że sukienka mini wybrana przez księżną może być gorsząca (choć oczywiście i to bywa tematem publicznych dysput). Utarło się, by o konkretnej porze dnia nosić konkretne stroje.

Sukienka niczym smoking – kiedy nosić długą, a kiedy wybrać krótką?

Informacje na temat eleganckiej mody męskiej są dość przejrzyste. Zarówno frak jak i smoking można założyć wieczorem, natomiast bezwzględnie jedynie za dnia wypada zakładać elegancki surdut. A czy wiedziałaś, że podobne zasady dotyczą też długości sukienek?

Według ogólnie przyjętych zasad savoir vivre’u sukienki mini, midi czy też długie sukienki maxi powinny być wybierane zgodnie z odpowiednią porą dnia. Nie ma wielkiego znaczenia to, jakiego charakteru jest dane przyjęcie. To, która część ciała może być odsłonięta jest podyktowane niemal wyłącznie godziną. Jaką długość sukienki do jakiej pory dnia zatem wybrać?

Krótkie sukienki jedynie za dnia

Savoir vivre w modzie jest nieugięty. Według spisanych zasad dobrego smaku i etykiety sukienki mini – czyli takie sięgające okolic kolan, nosimy wyłącznie w trakcie dnia. Za umowną granicę dnia i wieczora uznaje się godzinę 18.00.

Odkryj dół, schowaj górę

Co jest ważne, krótkim sukienkom w porze dziennej powinny towarzyszyć także osłonięte ramiona, plecy i dekolt. Jeśli uznamy członków rodziny królewskiej za modowe wzory do naśladowania, zauważymy, że faktycznie trzymają się tej zasady. Podczas południowych ceremonii Księżna Kate czy Księżniczka Sofia zawsze prezentują się swoim poddanym w doskonale skrojonych marynarkach i eleganckich, prostych sukienkach. Kreacje te odkrywają łydki (maksymalna dozwolona długość to właśnie taka jak przy sukienkach midi), ale ukrywają pozostałe części ciała.

Sukienka midi

Suknia do ziemi – na jaką okazję pasuje?

Po godzinie 18.00, według savoir vivre mody można nieco rozluźnić narzucane przed środek dnia sztywne stylizacje. Im bliżej ósmej wieczorem, tym milej widziane są dłuższe kreacje – w tym długie sukienki sięgające ziemi. Dozwolone są też odkryte ramiona i głębokie dekolty – zarówno z przodu kreacji, jak i na plecach. W tym czasie na balowych parkietach królują także sukienki z rozcięciem na nogę. Ostatnio  coraz częściej szukamy modnych sukienek online. W sieci znajdujemy mnóstwo marek modowych prześcigających się w pomysłach na nowe kreacje, zarówno mini, midi jak i maxi. Jedną z wartych uwagi jest np. sklep https://molly.pl – marka modowa, gdzie znajdziesz modne sukienki w każdej długości.

Jak dobrać odpowiednią długość sukienki do okazji?
Sukienka maxi

Jak Kopciuszek na balu

To wbrew pozorom zasady bardzo proste do zapamiętania. Jeśli nie wiemy, jakiej długości sukienkę wybrać, warto przypomnieć sobie chociażby dawne bajki Disneya. Na balach, w których uczestniczyła Kopciuszek, czy tym zorganizowanym przez Bellę z „Pięknej i Bestii” można było dostrzec jedynie długie do ziemi, balowe kreacje. I nie bez powodu, w końcu te przyjęcia odbywały się właśnie wieczorem.

Kiedy ubrać się w sukienkę mini?

Dobór odpowiedniej długości sukienki do okazji może jednak nie zależeć jedynie od tego, w jakiej porze dnia odbywa się dane przyjęcie. Dziś, szczególnie z dala od królewskich dworów zasady modowego savoir vivre’u nie obowiązują tak ściśle.

Wygodnie i z klasą

Mało kto ma czas i ochotę, by przebierać się w trakcie imprez trwających od godziny 16.00 do północy. Stawiamy raczej na uniwersalne kreacje, które sprawdzą się niezależnie od pory dnia. Dlatego też na obiady komunijne często wybieramy długie sukienki maxi i jedynie przykrywamy ramiona szalem lub za pomocą bolerka. Na wesela natomiast, na których tańczymy do białego rana wolimy wygodne i krótkie sukienki zamiast obszernych balowych sukni.

Jeśli potrafimy ubrać się ze smakiem i wiemy, gdzie leży granica dobrego gustu, tak naprawdę nie potrzebujemy trzymać się sztywno określonych zasad. One przecież powinny zmieniać się tak, jak zmienia się społeczeństwo, które za nimi podąża. Warto jednak zapamiętać tę prostą złotą zasadę, by odsłaniać nogi a zasłaniać ramiona przed 18.00, a po tej godzinie na odwrót i kierować się nią podczas ważniejszych okazji.

To z pewnością ułatwi unikanie modowych dylematów, a być może również sprawi, że w czyichś oczach zostaniemy ikonami mody.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo