Prezenty na Boże Narodzenie, których dzieci nie powinny dostać

Prezenty pod choinkę

Masz głowę pełną pomysłów na to, co dać dziecku na Boże Narodzenie? Niestety, niektóre prezenty okazują się być kompletnie nietrafione, choć w pierwszej chwili dziecko wydaje się być naprawdę szczęśliwe… Co to takiego? Przeczytaj artykuł i zobacz, jakich podarunków nie powinno się sprawiać najmłodszym członkom rodziny. Podpowiadamy też, jaki prezent warto sprawić dziecku.

Prezenty dla dziecka a nauka odpowiedzialności? Tak, ale…

Najlepsze prezenty dla dziecka łączą kilka funkcji. Są spełnieniem dziecięcych marzeń, ułatwiają im wykonywanie zadań, zapewniają rozrywkę, ale także mają silnie zaakcentowane znaczenie edukacyjne. Rodzice, którzy chcą, by ich pociecha stała się bardziej odpowiedzialna i rozważniejsza, czasem kupują jej… zwierzątko. Jeśli jest klatkowe, łatwiej zwrócić je do sklepu (co mimo wszystko nie usprawiedliwia nieprzemyślanego zakupu), pies i kot niestety trafiają do schroniska lub są wyrzucane z domu. Brzmi okrutnie, ale spójrz tylko na statystyki. Święta i wakacje to te okresy, w których schroniska przeżywają oblężenie nowymi mieszkańcami. Smutne? Niestety, bardzo prawdziwe.

ZWIERZĘ TO NIE ZABAWKA

A przecież wcale nie trzeba kupować dziecku psa, by nauczyć je odpowiedzialności. Jeśli się nim znudzi i nie będzie chciało karmić lub wyprowadzać, nic z tym nie zrobisz. Pies to przede wszystkim Twoja odpowiedzialność, kolejne dziecko… (wiem, co mówię, decyzję o zakupie psa podejmowaliśmy bardzo świadomie, licząc się ze wszystkimi konsekwencjami). Radość i miłość jest wielka, ale też i obowiązki. O tym, jak to jest mieć psa piszę tutaj: Pies w rodzinie, jak to jest.

Inaczej będzie w przypadku edukacyjnej gry lub aplikacji, w której za cierpliwość i wytrwałość osiąga się wstęp na kolejne etapy. Jeśli Twoje dziecko będzie chciało zwyciężyć, będzie musiało się postarać.

Najlepsze prezenty dla dziecka

Najlepsze prezenty dla dziecka

Delikatna zachęta do wykonywania obowiązków

Na podobnej zasadzie do gier etapowych działają niektóre urządzenia codziennego użytku. Są na przykład szczoteczki elektryczne do zębów, które można sparować ze smartfonem lub tabletem. W miarę upływu mycia zębów na ekranie pojawia się obrazek. To zachęca dziecko, by myło ząbki przez właściwy czas. Ponadto same szczoteczki są ozdobione bohaterami z bajek. To dobry prezent pod choinkę.

W wykonywaniu obowiązków pomóc może także czytnik e-book. Dziecko nie tylko pozna dzięki niemu przygody ulubionych bohaterów i spędzi z Tobą dodatkowy czas wieczorem – czytać do snu możesz mu Ty – ale również nie będzie musiał pamiętać o wypożyczeniu i oddawaniu lektur. Wszystkie wygodnie ściągnie lub nagra na czytnik. Dla młodego pokolenia to na pewno dobre rozwiązanie, chociaż jak dla mnie tradycyjna wersja książki wciąż pozostaje jednym z najlepszych prezentów. Nasze dzieciaki to małe mole książkowe.

Prezenty dopasowane do płci czy uniwersalne?

Oczywiście, jeśli Twoja córka marzy o złotowłosej lalce, a syn o czerwonej wyścigówce, wybór będzie dopasowany do płci oraz indywidualnych upodobań dziecka. Zachęcamy jednak do testowania prezentów, które są uniwersalne – pozwalają rozwijać pasje dziecka bez względu na społeczne role. Takie prezenty dla chłopca w wieku 6-8 lat będą dobre także dla dziewczynki. Samochodami przecież może poruszać się każdy, kto zda prawo jazdy, a krótkofalówki przydadzą się szpiegom obu płci.

Najlepsze prezenty pod choinkę

Najlepsze prezenty pod choinkę

Prezenty rozwijające pasję

Zachęć dziecko do wypróbowywania nowych rzeczy. Jeśli zauważyłeś, że pożycza Twój smartfon, by robić zdjęcia zwierzętom w domu czy widokom na oknem, podaruj mu aparat natychmiastowy. Z kolei małemu tancerzowi spraw lepsze głośniki lub odtwarzacz muzyczny.

Raczej unikaj podarunków, które pochłaniają uwagę dziecka i sprawiają, że zastępuje nimi rzeczywiste sytuacje. Maluch czy ośmiolatek w podstawówce nie potrzebuje rozbudowanej komórki ani tabletu. Również drogie i skomplikowane technologicznie gadżety będą tylko powodować w nim nieuzasadnione poczucie wyższości względem kolegów, którzy bawią się resorkami i patykami. Stawiaj więc na zabawki edukacyjne i integracyjne. Nie muszą być drogie, ważne, by były bezpieczne i sprawiły dziecku długotrwałą radość.

Moja lista najlepszych prezentów dla dziecka

 • książka – dla mnie zawsze numer 1
 • puzzle zwykłe lub 3D
 • klocki (drewniane, lego, klocki elektroniczne lub inne tematyczne, rozwijające kreatywność i zdolności manualne)
 • maskotki – przyjaciele (tylko nie te strasznie głośne, które rozpoznasz po niskiej cenie, te markowe, z atestem dbają o słuch dziecka)
 • zabawki integracyjne rozwijające zainteresowania
 • gry, dzięki którym wspólnie spędzicie czas

Prezenty są ważne, jednak nawet te najpiękniejsze nie zastąpią świątecznej, rodzinnej atmosfery i wspólnie spędzonego czasu.

Zresztą, nie tylko w święta. Najwspanialsze prezenty to zawsze te od serca, te wymarzone, te, które będą rosły razem z dzieckiem.

I jeszcze jedno. Święta i prezenty nie należą się tylko dzieciom, ale WSZYSTKIM członkom rodziny. Tacie i mamie tak samo, więc niech Cię nie porwie przedświąteczny szał ani świąteczny wir.

Wesołych Świąt!
Hania

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem RTV Euro AGD

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo
 • Sandra Kozłowska

  Ja dostałam psa na urodziny… Będąc w ciąży, od mojego ex partnera. Ale nie miałam serca zwrócić psa, bo był ze schroniska… Uważam, że to był jeden z najgłupszych pomysłów mojego ex, choć ciesze się, że bajka jest ze mną . To moja córka 😀
  https://niedoskonala-mama.pl