Ciśnienie w normie – testujemy ciśnieniomierz
TESTUJEMY | Ciśnienie tętnicze to jeden z ważniejszych „składników” zdrowia. Nadciśnienie jest objawem wielu poważnych chorób, przyczynia się do udaru mózgu. Niebezpieczne jest także niedociśnienie. Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Pomimo wielu akcji społecznych, wydarzeń promujących zdrowie, podczas których jest możliwość zbadania ciśnienia, nadal w Polsce niestety zbyt późno diagnozowane są choroby, których jednym z objawów jest nadciśnienie lub niedociśnienie. „Ze względu na niską wykrywalność nadciśnienia tętniczego w Polsce zaleca się, aby przesiewowymi pomiarami ciśnienia tętniczego objąć wszystkie osoby dorosłe, u których pomiary ciśnienia powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku niezależnie od wcześniejszych wartości ciśnienia, zalecają specjaliści Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Kiedy ostatnio mierzyłaś ciśnienie?
Hmm, będę szczera. Młodzi (w wieku, powiedzmy 20 – 50 lat, choć górna granica stale się przesuwa, nie wiedzieć czemu…) raczej nie myślą o regularnym mierzeniu ciśnienia. Nie pomaga też edukacja nas – pacjentów w Służbie Zdrowia. Przyznam, że na żadnym rutynowym badaniu lekarz pierwszego kontaktu nie dawał mi wyraźnego przykazania „Przynajmniej raz w roku zmierz ciśnienie” (swoją drogą, taki zdrowotny dekalog – dobra rzecz!).
PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU ZMIERZ CIŚNIENIE!
Z takim ciśnieniem? To ty żyjesz?
Wiedziałam, że mam niskie i że jedną z przyczyn mogła być adaptacja serca do wysiłku. W czasie ciąży regularnie słyszałam „Dziewczyno, ty jeszcze żyjesz?”. Takie niskie ciśnienie to nic dobrego – ciągle chce ci się spać, często boli głowa, możesz mieć problemy z koncentracją, zimne ręce i nogi dodatkowo „chłodzą” zimą, natomiast latem ciało puchnie i trudno przeżyć w upale. Dodatkowo, niedociśnienie może prowadzić do częstych omdleń. Bywa też objawem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy.
Nadciśnienie to nie żarty
Wysokie ciśnienie jest jednym z najczęstszych przyczyn prowadzących do udaru mózgu. Regularne mierzenie ciśnienia odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce zdrowia i wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości. Nie potrzeba wiele. Na dobrą sprawę nawet nie musisz fatygować się do lekarza, jeśli naprawdę masz milion ważniejszych rzeczy.
CO MOŻE BYĆ WAŻNIEJSZE NIŻ ZDROWIE?
Zrób to w domu
Pomiar ciśnienia zajmuje chwilę. Minutka i wiesz prawie wszystko, przynajmniej w zakresie swojego ciśnienia – jest ok czy jednak warto skonsultować się z lekarzem.
„Pomiar ciśnienia w warunkach domowych nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji białego fartucha, obserwowanej często podczas pomiaru w gabinecie lekarskim, ale (…) wykazuje również lepszą korelację z ryzykiem sercowo-naczyniowym niż obserwowane w gabinecie lekarskim.” (źródło Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego,www.nadcisnienietetnicze.pl).
Znaczy to, że w domu nie stresujesz się tak jak podczas badania u lekarza, więc wynik jest zazwyczaj wiarygodny. I rzeczywiście wpływa profilaktycznie. Mierzysz, a więc trzymasz rękę na pulsie. Dosłownie i w przenośni!
Ciśnienie – normy
Testujemy ciśnieniomierz
Ostatnio mieliśmy okazję testować ciśnieniomierz Diagnostik ProAfib.
Bardzo prosta obsługa, czytelna instrukcja. Chwila i wszystko wiesz – jakie masz ciśnienie skurczowe, rozkurczowe, tętno. Ciśnieniomierz wykrywa też arytmię serca i migotanie przedsionków. Co ważne, osoby z migotaniem przedsionków mają pięciokrotnie wyższe ryzyko udaru! Więcej informacji na stronie www.diagnosis.pl.
Generalnie, jak dla mnie – fantastyczne urządzenie. Zapamiętuje do 200 pomiarów, jest dedykowany dla 2 użytkowników, zgrabny, wyposażony w podręczną saszetkę, można go schować w szufladzie albo zabrać ze sobą w podróż. A tu porównasz dostępne na rynku różne ciśnieniomierze.
Sprawdź się
Zbliżają się święta, a najczęściej czego sobie życzymy? Zdrowia. Hmmm…. Jeśli jeszcze nie napisałaś listu do Mikołaja, może warto poprosić go o kawałek zdrowia w prezencie? Przypominam też nieśmiało, że 21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dziadka. Dbajmy o siebie <3
Pozdrawiam,
Hania
P.S. U mnie ciśnienie optymalne 😉