Ciśnienie w normie – testujemy ciśnieniomierz

Ciśnienie w normie

TESTUJEMY | Ciśnienie tętnicze to jeden z ważniejszych „składników” zdrowia. Nadciśnienie jest objawem wielu poważnych chorób, przyczynia się do udaru mózgu. Niebezpieczne jest także niedociśnienie. Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Pomimo wielu akcji społecznych, wydarzeń promujących zdrowie, podczas których jest możliwość zbadania ciśnienia, nadal w Polsce niestety zbyt późno diagnozowane są choroby, których jednym z objawów jest nadciśnienie lub niedociśnienie. „Ze względu na niską wykrywalność nadciśnienia tętniczego w Polsce zaleca się, aby przesiewowymi pomiarami ciśnienia tętniczego objąć wszystkie osoby dorosłe, u których pomiary ciśnienia powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku niezależnie od wcześniejszych wartości ciśnienia, zalecają specjaliści Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Kiedy ostatnio mierzyłaś ciśnienie?

Hmm, będę szczera. Młodzi (w wieku, powiedzmy 20 – 50 lat, choć górna granica stale się przesuwa, nie wiedzieć czemu…) raczej nie myślą o regularnym mierzeniu ciśnienia. Nie pomaga też edukacja nas – pacjentów w Służbie Zdrowia. Przyznam, że na żadnym rutynowym badaniu lekarz pierwszego kontaktu nie dawał mi wyraźnego przykazania „Przynajmniej raz w roku zmierz ciśnienie” (swoją drogą, taki zdrowotny dekalog – dobra rzecz!).

PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU ZMIERZ CIŚNIENIE!

Z takim ciśnieniem? To ty żyjesz?

Wiedziałam, że mam niskie i że jedną z przyczyn mogła być adaptacja serca do wysiłku. W czasie ciąży regularnie słyszałam „Dziewczyno, ty jeszcze żyjesz?”. Takie niskie ciśnienie to nic dobrego – ciągle chce ci się spać, często boli głowa, możesz mieć problemy z koncentracją, zimne ręce i nogi dodatkowo „chłodzą” zimą, natomiast latem ciało puchnie i trudno przeżyć w upale. Dodatkowo, niedociśnienie może prowadzić do częstych omdleń. Bywa też objawem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy.

Nadciśnienie to nie żarty

Wysokie ciśnienie jest jednym z najczęstszych przyczyn prowadzących do udaru mózgu. Regularne mierzenie ciśnienia odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce zdrowia i wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości. Nie potrzeba wiele. Na dobrą sprawę nawet nie musisz fatygować się do lekarza, jeśli naprawdę masz milion ważniejszych rzeczy.

CO MOŻE BYĆ WAŻNIEJSZE NIŻ ZDROWIE?

Ważniejsze niż zdrowie

Zrób to w domu

Pomiar ciśnienia zajmuje chwilę. Minutka i wiesz prawie wszystko, przynajmniej w zakresie swojego ciśnienia – jest ok czy jednak warto skonsultować się z lekarzem.

Mierzymy ciśnienie

Mierzymy…

„Pomiar ciśnienia w warunkach domowych nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji białego fartucha, obserwowanej często podczas pomiaru w gabinecie lekarskim, ale (…) wykazuje również lepszą korelację z ryzykiem sercowo-naczyniowym niż obserwowane w gabinecie lekarskim.” (źródło Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego,www.nadcisnienietetnicze.pl).

Znaczy to, że w domu nie stresujesz się tak jak podczas badania u lekarza, więc wynik jest zazwyczaj wiarygodny. I rzeczywiście wpływa profilaktycznie. Mierzysz, a więc trzymasz rękę na pulsie. Dosłownie i w przenośni!

Ciśnienie – normy

Ciśnienie tabela WHO

Warto wiedzieć

Testujemy ciśnieniomierz

Ostatnio mieliśmy okazję testować ciśnieniomierz Diagnostik ProAfib.

Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz Diagnostic pro afib

Bardzo prosta obsługa, czytelna instrukcja. Chwila i wszystko wiesz – jakie masz ciśnienie skurczowe, rozkurczowe, tętno. Ciśnieniomierz wykrywa też arytmię serca i migotanie przedsionków. Co ważne, osoby z migotaniem przedsionków mają pięciokrotnie wyższe ryzyko udaru! Więcej informacji na stronie www.diagnosis.pl.

Ciśnieniomierz wyposażenie

Ciśnieniomierz wyposażenie

Generalnie, jak dla mnie – fantastyczne urządzenie. Zapamiętuje do 200 pomiarów, jest dedykowany dla 2 użytkowników, zgrabny, wyposażony w podręczną saszetkę, można go schować w szufladzie albo zabrać ze sobą w podróż. A tu porównasz dostępne na rynku różne ciśnieniomierze.

Sprawdź się

Zbliżają się święta, a najczęściej czego sobie życzymy? Zdrowia. Hmmm…. Jeśli jeszcze nie napisałaś listu do Mikołaja, może warto poprosić go o kawałek zdrowia w prezencie? Przypominam też nieśmiało, że 21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dziadka. Dbajmy o siebie <3

Pozdrawiam,
Hania

P.S. U mnie ciśnienie optymalne 😉

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo