Trening a suplementacja – przedtreningówki tak czy nie?

Trening a suplementacja

WSPÓŁPRACA | Trening i odżywianie – dwa hasła, słowa klucze odmieniane przez wszystkie przypadki. Jak trenować, żeby osiągać rezultaty? Jak się odżywiać, żeby być zdrowym? Co z suplementami? Tak czy nie? 

Ja stale uparcie mówię „nie”, wierząc w siłę natury i własnego organizmu. Ale to jest takie „nie, bo nie” 😉 bez specjalnej przyczyny, bez sprawdzenia, bez testów. Nie i koniec.  A z drugiej strony nie widzę przeciwwskazań w suplementacji diety witaminami czy mikroelementami. Wiadomo przecież, że to, czym się karmimy, pozwala poprawić efekty treningowe. Lub je zaprzepaścić…

Suplementy? To dobre dla panów z siłowni…

Prawda? 🙂

Obecnie suplementy dla sportowców nie są już zarezerwowane jedynie dla zawodowców. Każdy amator aktywnego trybu życia oraz wysiłku fizycznego znajdzie dla siebie odżywkę przed treningiem, ale warto pamiętać, że głównym kryterium jej wyboru są indywidualne cele treningowe. Dobrze też zasięgnąć porady kogoś, kto wie, „z czym to się je” – zna skład preparatów i dobierze odpowiedni zestaw.

Jaką odżywkę wybrać?

Nie ma jednej i najlepszej na rynku formuły aktywnych składników, które zapewniałyby wszystkim takie same efekty działania. To, że dana osoba doskonale czuje się podczas stosowania konkretnej odżywki i zaczyna dzięki niej lepiej realizować cele treningowe, nie oznacza, że każdy będzie odczuwał taki sam efekt. Wiele zależy od rodzaju treningu, indywidualnych cech każdego organizmu oraz stosowanej w celu wsparcia efektów ćwiczeń diety i samego planu treningowego. Progres w sporcie to efekt działania wielu czynników, a suplementacja jest jedynie dodatkiem w dążeniu do realizacji z góry określonych celów. Dlatego zdecydowanie warto pytać zaufanego, mądrego trenera czy ludzi, którzy już przeszli tę drogę – zawodowców czy zapalonych amatorów, którzy znają się na rzeczy.

Jak działają przedtreningówki?

Jeśli chodzi Ci po głowie suplementacja, warto wiedzieć więcej. Odżywki przedtreningowe mają za zadanie przede wszystkim wspierać naturalny potencjał osoby ćwiczącej, poprzez wpływ na zwiększenie siły i wytrzymałości, lepsze dotlenienie i odżywienie mięśni oraz poprawę koncentracji. Z tego względu często polecane są w okresie stagnacji i braku motywacji wynikającej np. z przemęczenia organizmu nadmiernym wysiłkiem.

Tu muszę koniecznie dodać, jak ważny jest odpoczynek i regeneracja, czyli znowu – mądre podejście do treningu. Mikrourazy wywołane intensywnym treningiem wymagają czasu na regenerację. Suplementacja może dodać skrzydeł, ale nie zastąpi natury ani nie zwalnia z myślenia!

Dzięki suplementom przeznaczonym do stosowania przed treningiem wiele osób jest w stanie zmusić się do ćwiczeń np. po ciężkim dniu pracy, co z kolei poprawia nastrój i pozwala utrzymać rytm. To ważne, gdyż odpuszczanie kolejnych treningów nie wpływa w pozytywny sposób na realizację zamierzonych celów.

Przedtreningówki zawierają w swoim składzie nie tylko substancje pobudzające i dodające energii, ale także związki zwiększające wydzielanie tlenku azotu, odpowiedzialnego za tzw. pompę mięśniową. W składzie przedtreningówek można także znaleźć związki wykazujące pozytywny wpływ na syntezę białek, które odgrywają kluczową rolę w czasie wzrostu mięśni, związki niezbędne do ograniczenia zmęczenia po treningu oraz usprawniające regeneracje i hamujące katabolizm.

Podążając za potrzebami swoich klientów, producenci suplementów dla sportowców oferują także przedtreningówki, które m.in. pomagają zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, poprzez wpływ na tempo przemiany materii. Ważnym składnikiem przedtreningówek są makro i mikroelementy oraz związki pochodzenia roślinnego, które uzupełniają działanie całej formuły.

Opinie na temat działania różnych suplementów do stosowania przed treningiem możesz znaleźć tutaj: wejdź na stronę Medicot i zapoznaj się nie tylko z opiniami na forum, ale także z nowym rankingiem najsilniejszych przedtreningówek http://medicot.pl/najmocniejsza-przedtreningowka/

Przedtreningowki ranking

Ranking przedtreningówek – i która najlepsza?

Jaką odżywkę przedtreningową warto stosować?

Wybór odżywek przedtreningowych jest ogromny, dlatego warto przede wszystkim skorzystać z porady np. trenera na siłowni. Kto wie, może i ja spróbuję w końcu i powiem Wam, co i jak? Daj znać, jakie Ty masz doświadczenia z odżywkami. Jesteś na tak?

Hania

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również