Przytulne wnętrze – 5 praktycznych porad

Atmosfera we wnętrzu jest niezwykle ważna. Przytulne wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, daje wytchnienie i relaks po długim dniu pracy. Ciepło bijące z domowej przestrzeni potrafi przynieść ulgę i pozwala czuć się dobrze we własnym mieszkaniu.

Na jakie elementy aranżacji warto wziąć pod uwagę? Co sprawia, że w domu jest przytulnie i tak, jak lubisz? Jest kilka sposobów na to, by szybko i niedrogo uzyskać pożądany efekt.

Jak zaaranżować przytulne wnętrze?

1. Tekstylia

Pierwszym krokiem do uzyskania przytulnego wnętrza jest dodanie odrobiny poduszek na kanapę i lekkich zasłon w ciepłym kolorze, które będą współgrać z aranżacją lub ją podkreślą. Dodatkowym elementem ocieplającym przestrzeń będzie bieżnik na stole współgrający z innymi wzorami czy kolorami w pomieszczeniu. Są to dekoracje, które nie muszą być krzykliwe i rzucające się w oczy – neutralne i ciepłe kolory z pewnością odmienią wnętrze.

Co wpływa na przytulne wnętrze

Nasz tester przytulności 🙂

2. Dywan

Nic tak nie odmienia wnętrza, jak miły w dotyku dywan. Wybór dostosować należy do stylu i funkcjonalności wnętrza. Inne funkcje spełniać będą dywany do łazienki, a inne do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę istotne parametry, takie jak:

  • rozmiar
  • wysokość runa
  • rodzaj materiału
  • kolor
  • wzór.

Przy okazji dywanów trzeba wziąć pod uwagę kwestie alergii i możliwości związane z czyszczeniem. Nie wszystkie dywany nadają się do prania i różnie zachowują się podczas użytkowania, jednak pomimo naszej rodzinnej alergii na roztocze w naszym domu mamy dywany, bo ciężko byłoby bez nich – zdecydowanie mniej przytulnie.

3. Oświetlenie

Przyjazny klimat zapewni światło o ciepłej barwie. Choć kolorowe LEDy wyglądają nowocześnie i efektownie, to emitowane przez nie kolorowe światło, w szczególności niebieskie czy fioletowe, raczej nie dodaje wnętrzu przytulności. Trzeba przyznać, że wieczory staną się bardziej urokliwe, a wnętrze zdecydowanie bardziej przytulne przy świecach!

4. Elementy naturalne

Świeże kwiaty w wazonie lub rośliny w pięknych doniczkach sprawią, że wnętrze będzie żywe, a przy tym pełne harmonii i uroku. Oprócz zieleni, na wnętrze świetnie zadziała również ogień kominka, który uświetni każdy wieczór i sprawi, że całe pomieszczenie zostanie rozświetlone przyjemną dla oka barwą i miłym ciepłem.

5. Kolory

Kluczowe w aranżacji wnętrza są kolory. Jeśli ściany mają barwy chłodne, pomieszczenie będzie przytłoczone, natomiast jasne i ciepłe kolory ożywią wnętrze i uczynią je przytulnym. Jeśli malowanie ścian jest niemożliwe, można zastosować taką samą zasadę jak w przypadku wszystkich dodatków i tekstyliów – kolorowe ramki ułożone w ciekawy wzór dodadzą uroku.

Artykuł powstał przy współpracy z 7kd.pl

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo