Blat kuchenny z drewna – klasyka, która sprawdzi się w każdej aranżacji

Drewniany blat kuchenny

WSPÓŁPRACA | Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Swoją niesłabnącą popularność zawdzięcza uniwersalności – pasuje do wszystkich aranżacji, poczynając od rustykalnej, przez klasyczną czy industrialną, na nowoczesnej kończąc. Świetnie nadaje się na meble różnego rodzaju, również jako materiał na blat kuchenny czy blaty stołów.

Drewniany blat kuchenny – jak wybrać najlepszy?

Wybierając blat do kuchni, warto rozważyć zastosowanie drewna litego lub klejonego warstwowo. Blat z drewna dodaje wnętrzu elegancji i naturalności. Przy tym, jeśli zostanie odpowiednio zakonserwowany, stanie się odporny na zabrudzenia i działanie wody. Duże znaczenie dla trwałości ma gatunek drewna – sprawdzi się tu buk, dąb bądź jesion. Drzewa o drewnie miękkim, takie jak sosna czy topola, będą w tym przypadku zbyt łatwe do zarysowania. Można się także pokusić  o blat drewniany z gatunków egzotycznych, cechujących się nie tylko trwałością, ale również efektownym wyglądem.

Piękny stół z drewnianym blatem to ozdoba każdego wnętrza

Drewno sprawdzi się nie tylko jako materiał na blat kuchenny. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie tego materiału na stół w jadalni czy stolik kawowy w salonie. Wyjątkowo elegancko prezentują się w takich wnętrzach meble ze starego drewna. Miłośnicy natury ucieszą się z pewnością z produktów wykonanych z drzew o niepowtarzalnych kształtach czy efektownych słojach. Blaty stołów nie muszą być aż tak wytrzymałe jak w przypadku kuchni – nie są narażone na działanie wilgoci czy stojącej wody, nie zagrażają im gorące naczynia czy mrożone produkty. Warto jednak pomimo tego zwrócić uwagę na ich staranną konserwację.

Drewniany blat stołowy w kuchni

Drewno w aranżacji rustykalnej

Kiedy mowa o drewnie, zapewne pierwszym skojarzeniem jest styl rustykalny, nawiązujący do życia na wsi, blisko natury. I słusznie – drewno stanowi tu podstawowy materiał i prawdziwą ozdobę wnętrza. W aranżacjach tego typu dobrze jest postawić na gatunki rodzime; drewno egzotyczne lepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych czy klasycznych. Można pokusić się o zastosowanie drewna niemal surowego, odpowiednio zabezpieczonego za pomocą oleju czy wosku, bez połysku charakterystycznego dla powierzchni lakierowanych. Efektownie mogą wyglądać jednak także meble malowane, pod warunkiem, że farba nie zakryje naturalnego rysunku słojów.

Stolik drewniany

Drewno a nowoczesność

Drewniane blaty sprawdzą się również we wnętrzach nowoczesnych. W kuchni pięknie prezentować się będą powierzchnie z drewna gatunków egzotycznych, naturalnie odporne na działanie wilgoci czy podwyższonej temperatury. Można zastosować również materiał pochodzący z gatunków rodzimych, odpowiednio zabezpieczony. W stylistyce nowoczesnej chętnie stosuje się powierzchnie połyskliwe, dlatego też dobrze prezentować się może blat lakierowany.

Drewno to uniwersalny sposób na piękny blat. Sprawdzi się w każdej aranżacji, dodając jej elegancji i klasycznego wdzięku. Jednocześnie ociepli kompozycję i sprawi, że będzie wydawała się bardziej przyjazna i przytulna.

Ja osobiście kocham drewno, lubię jego zapach i klimat, jaki tworzy. Kiedy byłam mała, godzinami przypatrywałam się jak Tata zamienia surowe deski w cudnie rzeźbione arcydzieła. Ten zapach! Nie ukrywam, że i teraz jednym z najczęściej uczęszczanych miejsc w domu jest kuchnia, w której – oczywiście – mamy drewniane meble własnej produkcji i stary drewniany stół, który zna tyyyle rozmaitych historii. Każdy posiłek przy nim to niezwykłe rodzinne chwile. 🙂

Zapisz

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo
  • Magdalena Marciniak

    W sumie to ciekawa opcja!