Stylowe meble klasyczne a’la Luwik XVI

Stylowy fotel, Stylowe meble klasyczne

WSPÓŁPRACA | Stylowe meble, czyli jakie? Nowoczesne czy klasyczne? Wybrać prostotę czy finezję kształtów? Wielbiciele klasyki w swoich domowych królestwach lubią gościć odrobinę architektonicznego luksusu. Stylowe meble takie jak krzesła, eleganckie stoły oraz klasyczne szafy i komody dostępne na rynku pozwolą każdemu urządzić własny dom zgodnie z wzornictwem Ludwika XV, XVI oraz XVII. W dzisiejszych czasach najpiękniejsze francuskie style architektoniczne spotykane są nie tylko wśród drogich antyków, ale także w ofertach współczesnych producentów mebli, którzy potrafią doskonale odtworzyć wzornictwo ubiegłych stuleci.

Meble w stylu Ludwik XV

Wzornictwo nazywane imieniem Ludwika XV to nurt architektoniczny znany jako rokoko. Meble wykonane w tym stylu charakteryzują się eleganckimi, a zarazem bardzo delikatnym kształtami, które pozbawione są monumentalności i formalności.

Krzesła stylowe, kanapy, stoły oraz szafy charakteryzują się skomplikowanym kształtem oraz zaokrąglonymi kątami. W takich meblach ciężko odnaleźć proste linie, natomiast ich ważną cechą jest bogactwo ornamentów. Ulubione  wzory, spotykane na meblach Ludwika XV to przede wszystkim kompozycje z muszelek, kwiatów oraz liści. W czasach Ludwika XV pojawiła się moda na specjalne profilowanie nóżek krzeseł oraz stołów, które także nie mają żadnych linii prostych.

Epoka Ludwika XV to także czas na pojawienie się zupełnie nowych rodzajów umeblowania. Wówczas bardzo popularne stały się szezlongi, szerokie komody, a także stoły do gabinetów, wyposażone w dużą ilość szufladek i schowków.

W dzisiejszych czasach można znaleźć w sprzedaży meble nawiązujące do wzornictwa Ludwika XV, które spełniałyby wymagania ludzi współczesnych, dlatego poza krzesłami stylowymi, szafami i stołami, można także znaleźć funkcjonalne meblościanki do telewizorów oraz zestawy kuchenne. Materiałów, z których są produkowane takie meble jest bardzo dużo, ale najważniejsze pozostaje drewno naturalne. Tapicerki, które najlepiej pasują do takiego umeblowania to tapiseria,  aksamit, brokat oraz skóra końska. Meble także zdobione są pozłacanymi albo posrebrzanymi elementami.

Styl Ludwik XVI dzisiaj

Jednym z najbardziej lubianych styli francuskich przez współczesnych projektantów wnętrz to Ludwik XVI, który stanowi wzorzec neoklasycyzmu. W odróżnieniu od wzorów mebli Ludwika XV, w tym stylu panuje całkowita harmonia. Takie meble  mają wyrafinowane kształty i kunsztowne ozdoby, ale wszystkie elementy są proporcjonalne i odpowiednie. Najbardziej charakterystycznym kształtem stylu Ludwika XVI jest owal, dlatego współczesne krzesła stylowe często mają owalne oparcia: https://stolpluskrzesla.pl/c306-krzesla-stylowe. Także bardzo powszechne są lustra o kształcie owalu.

Neoklasycyzm to także wzornictwo architektoniczne, które w pewnym stopniu nawiązuje do antyczności. Ta moda bardzo dobrze widoczna jest w ornamentach, charakterystycznych dla stylu Ludwik XVI. Na przykład, jeden z podstawowych elementów wzorów używanych na meblach i dekoracjach, to liść laurowy. Poza tematyką antyku takie wzornictwo także używa motywów życia na wsi, jak wstążki, owoce czy kwiaty polne.

Początkowo do produkcji mebli wykorzystywano egzotyczne gatunki drzew, które często były powlekane złotem albo białym lakierem. W dzisiejszych czasach w ofercie wielu producentów dostępne są prostsze warianty takich mebli, które są mniej  luksusowe, ale za to tańsze. Klasycznym modelem krzeseł stylowych oraz stołów są meble wykonane z drewna o wybarwieniu białym.

Gama kolorystyczna typowa dla Ludwika XVI to barwy pastelowe. Jako tapicerki najczęściej wybierane są takie tkaniny jak jedwab i tapiseria, chociaż  można znaleźć meble z tapicerkami ze skóry ekologicznej, żakardu, a nawet z plecionek.

Stylowe meble w nowoczesnym wnętrzu

Przyznam, że jako wielbicielka zamków lubię klasyczne meble – z przyjemnością zapadam się w miękkim fotelu i wyobrażam sobie, jak to kiedyś przy fikuśnym stoliku siadały panny w rozkloszowanych sukniach. Klasyczne meble mają swój urok, wymagają też odpowiedniej przestrzeni. Mogą więc, w zależności od możliwości i gustu – stanowić jeden z elementów wyposażenia mieszkania, harmonizujący z prostotą wnętrza (jak na przykład jeden królewski fotel dla królowej matki w towarzystwie raczej skandynawskiej świty) albo też komponować całość.

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo