Meble do małego ogrodu – jak je wybrać?

WSPÓŁPRACA | Czas spędzany w ogrodzie nie byłby tak przyjemny, gdyby nie meble ogrodowe. Stół, krzesła czy leżaki to podestowe elementy wyposażenia kącika wypoczynkowego na świeżym powietrzu. Jak wybrać meble do małego ogrodu, aby stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń?

Aranżacja małego ogrodu jest dużym wyzwaniem

Z małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – jego aranżacja nie jest łatwa, a uczynienie z niego funkcjonalnej i przyjemnej przestrzeni wymaga dobrego pomysłu i zastosowania funkcjonalnych rozwiązań. Odpowiednie rośliny, ozdoby i przede wszystkim miejsce, w którym można wypocząć z książką lub urządzić małe przyjęcie dla najbliższych. Jeszcze trudniej jest z balkonem, na którym mamy ochotę stworzyć namiastkę naszego własnego rajskiego ogrodu. Jak to mówią ciasne, ale własne – spróbujmy zatem pobawić się w kreatywnego architekta mając do dyspozycji niewielką przestrzeń. O tego typu dylematach pisałam już wcześniej, kiedy szykowaliśmy się do remontu małego pokoju córci.

Jedną z decyzji, którą będziemy musieli podjąć podczas urządzania małego ogrodu, jest wybór mebli ogrodowych. Oferta producentów jest ogromna – jak spośród oferowanych zestawów wybrać ten, który nie tylko zapewni nam wygodny odpoczynek, ale i będzie funkcjonalnym rozwiązaniem na małej przestrzeni?

Meble do małego ogrodu muszą być praktyczne

Co to znaczy? Meble do małego ogrodu powinny posiadać cechy, które ułatwią choćby ich przechowywanie. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na kompaktowe meble składane, dla których po zakończeniu sezonu ogrodowego łatwo znajdziemy miejsce w małym domku narzędziowym, garażu czy nawet domowym schowku.

Możliwość złożenia krzeseł czy stołu to oczywiście nie jedyny wyróżnik funkcjonalnych mebli ogrodowych. W małym ogródku z pewnością wygodniejszą opcją będą elementy lekkie i łatwe w przenoszeniu, które bez trudu przesuniemy lub odstawimy na bok, choćby w sytuacji, gdy będziemy kosić trawę. Zrezygnujmy więc z masywnych foteli czy leżanek na rzecz bardziej poręcznych modeli, które dodatkowo nie zdominują niewielkiej przestrzeni i dobrze się w nią wkomponują. Ich dodatkową zaletą będzie możliwość łatwego czyszczenia.

Ograniczmy też liczbę mebli do rozsądnego minimum, które spełni potrzeby wszystkich domowników. Nieużywane fotele, krzesła czy zbyt duży, wieloosobowy stół będą niepotrzebnie zajmowały przestrzeń, którą można przeznaczyć na kącik zabaw dla dziecka czy skrzynie, w których zasadzimy warzywa, zioła albo rośliny ozdobne.

Ciekawe rozwiązania do małego ogrodu

Jeśli urządzamy mały ogród, warto zwrócić także uwagę na meble wielofunkcyjne. Będzie to np. stół ogrodowy spełniający jednocześnie rolę schowka, który ukryty będzie pod jego blatem. Podobnie wykorzystamy także duże skrzynie, które z jednej strony posłużą jako siedziska, a z drugiej sprawdzą się jako miejsce do przechowywania drobnych narzędzi ręcznych, poduszek, zabawek dziecięcych czy innych akcesoriów. Bardziej elegancką alternatywą dla tego typu mebla jest ławka ogrodowa z umieszczoną pod nią skrzynią.

Meble do małego ogrodu, aranżacja ogrodu

Ławkę lub skrzynię najlepiej ustawić w miejscu, w którym nie będą wymagały częstego przestawiania, np. pod ścianą domu. Do muru możemy także przymocować praktyczny stolik, którego blat będziemy podnosić wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Takie rozwiązanie sprawdzi się także na balkonie czy tarasie. A jeśli zależy nam na tradycyjnym stole ogrodowym, najlepiej wybierzmy ten z blatem w formie kwadratu lub prostokąta, który z łatwością dosuniemy do samej ściany – pozwoli nam to optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

To co, do dzieła! 🙂

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo