Karta debetowa czy kredytowa? Którą lepiej płacić za wakacje?

WSPÓŁPRACA | Sezon urlopowy przed nami. Przeglądamy wycieczki i szukamy miejsca, gdzie spędzimy wakacyjny czas. W końcu musimy naładować się energią na dalsze miesiące ciężkiej pracy. Przeglądamy strony biura podróży czy oferty prywatnych apartamentów. Decyzja – wybieramy wymarzone wakacje. Trzeba szybko zarezerwować miejsce i wpłacić zaliczkę lub całość kwoty, a do wyboru mamy jedynie możliwość płatności kartą. Co zrobić i która lepsza – karta debetowa czy kredytowa?

Chcę zapłacić za wakacyjną wycieczkę. Karta debetowa czy kredytowa – co wybrać?

Jeszcze kilka lat temu możliwość natychmiastowej płatności internetowej oferowały jedynie karty kredytowe. Obecnie z takiej samej funkcjonalności możemy skorzystać przy wykorzystaniu karty debetowej. Jakie są różnice? Którą wybrać?

Karta debetowa a bezpieczeństwo płatności w Internecie

Transakcje kartą debetową przy płatnościach internetowych są bezpieczne, ponieważ korzystamy z dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest „chargeback”. Na czym polega? Daje gwarancję, że jeśli po zapłaceniu za usługę nie otrzymamy jej lub nie będzie zgodna z umową, to możemy żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy. Wówczas bank, którego kartą zapłaciliśmy, we współpracy z organizacjami płatniczymi Visa i MasterCard uzgadnia zwrot pieniędzy na nasze konto. Należy jednak pamiętać, że płatność kartą debetową nie jest tym samym co e-przelew, którego ochrona taka nie obowiązuje.

Wszystkie takie transakcje są szyfrowane, a dane z naszej karty nie trafiają do sprzedawcy usługi, a jedynie do wyspecjalizowanego pośrednika finansowego. Dla naszego bezpieczeństwa, płatności internetowe są zabezpieczane  w dodatkowy sposób. Darmowa usługa „3D Secure” polega na tym, że każda transakcja musi być potwierdzona specjalnym kodem jednorazowym. Przychodzi on na nasz telefon komórkowy lub jest wygenerowany przez tzw. „token”. Bez niego nasza transakcja nie zostanie zrealizowana. Chroni nas to przed kradzieżą karty, jej danych i możliwością skorzystania z niej przez złodzieja.

Jak zapłacić kartą debetową w Internecie?

W jaki sposób zrealizować płatność za wycieczkę przy pomocy karty debetowej?

  1. Wybieramy kartę jako sposób płatności
  2. Następnie podajemy następującego dane z naszej karty: jej numer, datę ważności oraz trzy ostatnie cyfry tzw. kod CVV2/CVC2 (jest przy pasku z naszym podpisem).
  3. Potwierdzamy transakcję przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia „3D Secure” i czekamy na autoryzację centrum rozliczeniowego, które sprawdza ważność i przede wszystkim wiarygodność danych z karty.

Należy pamiętać, że – mówiąc w skrócie – karta debetowa to pieniądze, które aktualnie mamy na koncie. Płacąc kartą debetową wydamy wyłącznie pieniądze posiadane obecnie na naszym koncie osobistym. Nie wydamy więcej niż mamy, chyba że posiadamy dodatkowy debet (kredyt) do naszego rachunku. Niestety, taki kredyt w rachunku jest już automatycznie obarczony odsetkami za jego skorzystanie.

Karta kredytowa jako alternatywa karty debetowej

Co robić, gdy w danym momencie nie posiadamy potrzebnej sumy pieniędzy, a atrakcyjna oferta wycieczki może nam przepaść? Pomocna w tym przypadku może być karta kredytowa. Sama techniczna strona płatności wygląda podobnie jak w przypadku karty debetowej. Używając karty kredytowej płacimy jednak za wymarzony urlop już nie swoimi pieniędzmi, tylko pożyczonymi od banku (do wysokości tzw. limitu karty). Co ważne, jeśli spełnimy warunek oddania ich w określonym czasie, to nie zostaną nam naliczone odsetki. Skorzystamy wówczas z nieoprocentowanej pożyczki.

W dużym uproszczeniu, polega to na tym, że w określonym z góry czasie rozliczeniowym, trwającym zazwyczaj 30 dni – dokonujemy płatności internetowej. Następnie, bank wysyła nam dokładne rozliczenie wykorzystania środków z karty kredytowej i daje nam dodatkowy czas na ich spłatę. Może to być np. do 22 dni, następujących bezpośrednio po okresie rozliczeniowym. Jeśli spłacimy wszystko w terminie, nie zapłacimy żadnych odsetek. Jeśli natomiast spłacimy tylko część, wówczas od całej wykorzystanej kwoty zapłacimy odsetki. Dlatego bardzo mocno trzeba przeanalizować swoją sytuację finansową, możliwości jakie mamy i wybrać tę kartę, którą najlepiej będzie opłacić wakacje.

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również