Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni?
WSPÓŁPRACA | Płytki ceramiczne są nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni. Umieszcza się je nie tylko na podłodze, ale również na ścianie. Zapewnia to atrakcyjny wygląd oraz zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Dlatego właśnie tak ważny jest wybór odpowiednich płytek. Oto kilka porad, jakimi warto kierować się podczas poszukiwania optymalnego rozwiązania dla swojej kuchni.
Podłoga i ściany w kuchni to takie domowe powierzchnie do zadań specjalnych. Są nie tylko narażone na uszkodzenia (np. tłuczek do mięsa spadający z kuchennego blatu), regularne występowanie wilgoci w pobliżu zlewu, czy działanie wysokich temperatur np. chlapiącego w trakcie smażenia tłuszczu. Właśnie te ekstremalne warunki, w jakich kafelki będą użytkowane sprawiają, że na wybór płytek ceramicznych do kuchni należy zwrócić szczególną uwagę.
Płytki podłogowe
Najważniejszym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę w przypadku tych płytek, jest klasa ścieralności. Wyróżnia się 5 klas ścieralności, a im wyższa, tym płytki są bardziej odporne na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. W kuchni najlepiej sprawdza się płytki oznaczone 4 i 5 klasą. Kolejnym aspektem jest twardość płytek oznaczana w 10 stopniowej skali. Na podłodze kuchennej doskonale sprawdzą kafelki cechujące się wartością 6.
Natomiast jeśli chodzi o antypoślizgowość płytek, nie jest to sprawa jednoznaczna w przypadku kuchni. Płytki charakteryzujące się wysoką antypoślizgowością są zazwyczaj kłopotliwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ mają porowatą strukturę. Z drugiej strony takie płytki, zwłaszcza kiedy mają niejednolity kolor są bardzo praktyczne pod tym względem, że podłoga ma szansę wyglądać czysto. Na gładkich płytkach widać każdą kropkę wody, a zmywanie trwa bez końca – warto wziąć to pod uwagę, jeśli lubisz widzieć efekt swojej pracy i cieszyć się ładną kuchnią.
Płytki ścienne
Wybierając płytki, którymi pokryjemy powierzchnie ścian w kuchni, należy wybrać takie, które cechuje odporność na plamienie. Dzięki temu kafelki nie odbarwią się np. pod wpływem plam z gorącego tłuszczu. Parametr ten dotyczy płytek szkliwionych i jest wyrażany w 5 klasach. Ponadto płytki ścienne powinny być odporne na działanie wilgoci. O tym czy wybrane przez nas kafle takie są decyduje nasiąkliwość wodna, wyrażana w procentach.
Dobór płytek
Obok parametrów technicznych płytek, niezwykle ważne jest również ich umiejętne ze sobą zestawienie. Chodzi tu naturalnie o dobór kształtu, koloru oraz rozmiaru płytek, jakie umieścimy na ścianach oraz podłodze w kuchni. Kształt płytek można wybrać zgodnie z upodobaniami, warto jednak pamiętać, aby nie dobierać dużych kafli do małych pomieszczeń – taki zabieg optycznie dodatkowo pomniejszy wnętrze.
Zestawiając ze sobą różne kolory płytek, należy przede wszystkim pamiętać o umiarze oraz dopasowaniu. Kolory muszą pasować nie tylko do siebie nawzajem, ale również do barwy mebli oraz blatów kuchennych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są monochromatyczne połączenia – bazujące na tej samej barwie. W takim przypadku uzyskamy subtelny i atrakcyjny efekt. Natomiast zestawiając płytki na zasadzie kontrastu, należy sprawdzić czy barwy do siebie przystają – tylko w taki sposób można uzyskać dobrze prezentującą się kompozycję.
Wiele atrakcyjnych płytek, które sprawdzą się doskonale nie tylko w aranżacji kuchni, ale również wielu innych pomieszczeń, można znaleźć na:
http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/plytki-scienne-podlogowe-i-elewacyjne.html