Historia zapomnianego producenta perfum: Paco Rabanne
O jednym z najbardziej popularnych nazwisk świata mody ostatnio przycichło. A przecież to właśnie Paco Rabanne był jednym z najważniejszych twórców XX wieku.
W latach 60. był współtwórcą „trendu kosmicznego”. W czasach, gdy trwał wyścig zbrojeń, a mocarstwa marzyły o podboju kosmosu, większość projektantów wciąż tkwiła w poprzedniej erze z nobliwymi sukienkami za kolano i tradycyjnymi materiałami. Paco Rabanne stworzył stroje odpowiadające duchowi epoki: metalowe siatki w formie sukienki mini czy kapelusze inspirowane futuryzmem. To właśnie jego strój – zielone, połyskujące body – nosiła Barbarella (grana przez Jane Fondę) w słynnym filmie z 1968 r. Paco Rabanne symbolizował nową wizję silnej i odważnej kobiecości, która zaczęła obowiązywać w kolejnych dekadach.
Kolekcje, muzyka i sztuka
Twórca przełomowych trendów czy ukrytych w niezwykłych opakowaniach kosmetyków (jak słynne z niesamowitego flakonu Invictus perfumy męskie) urodził się w 1934 roku w Hiszpanii. Co ciekawe, zaledwie kilkanaście kilometrów dalej na świat przyszedł Cristobal Balenciaga, inny odważny kreator mody o nietuzinkowej pomysłowości. Już w czasie wojny Paco Rabanne wyjechał do Francji, gdzie studiował architekturę i projektował biżuterię. Dziś projektanci marzą, by jak najszybciej zyskać sławę, jednak przykład Rabanne pokazuje, że droga do sukcesu może być długa. Miał 30 lat, gdy zaprezentował pierwszą kolekcję. Kolejne uzupełniał o nowoczesną muzykę, nawiązania do sztuki i zupełnie nieznane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne.
Najpierw było zachowawczo
To też ważna postać w świecie perfum. Pierwszy zapach – Calendre – stworzył w latach 60. na bazie składników rzadko wykorzystywanych w perfumiarstwie jak geranium czy korzeń orissa. Poza tym jednak była to dość zachowawcza kompozycja z wyraźnie wyczuwalną różą czy konwalią. W 1996 roku powstał pierwszy zapach unisex Paco, zamknięty w metalowej puszce. Świetnie wpisał się w ówczesne trendy, których twarzą była Kate Moss – minimalizm, w którym podział na kobiety i mężczyzn zacierał się.
Invictus perfumy męskie
Później ciekawe opakowania stały się znakiem rozpoznawczym marki, jak choćby w przypadku serii Pour Elle z otworem w kwadratowej oprawie. Do legendy przeszły też perfumy 1 Million, których flakon do złudzenia przypomina sztabkę złota. Ostatnim zaskoczeniem jeśli chodzi o opakowania, był zapach Invictur perfumy męskie i Olimpea dla kobiet. Opakowanie perfum dla mężczyzn Invictus Paco Rabanne jest wyraźnie inspirowane pucharem olimpijskim. Olympea to z kolei nawiązanie do medalu z igrzysk sportowych. Taki „puchar” czy „medal” na półce może być świetną motywacją, by każdego ranka wierzyć w swoje możliwości.
Obecnie projektant jest na emeryturze od świata mody, choć wciąż nie przestaje być aktywny na innych polach. Maluje, angażuje się w politykę i komentuje sytuację na świecie, zarówno wprost, jak i za pomocą swoich działań artystycznych. Można go było spotkać na ukraińskim Majdanie w czasie Pomarańczowej Rewolucji. Jednak do legendy przejdą głównie jego ubrania i słynne perfumy, takie jak Invictus perfumy męskie.
Źródło:
Artykuł powstał przy współpracy z www.perfumeria.pl
Fot. Barbarella: www.fashiongonerogue.com/barbarella-movie-jane-fonda-1960s/