Jak i czym należy czyścić kominek?

WSPÓŁPRACA | Kominek w domu to marzenie wielu osób, szczególnie w mroźne, zimowe wieczory. Jednak z jego posiadaniem wiążą się również obowiązki, wynikające z konieczności utrzymania go w czystości. Jak łatwo, szybko i skutecznie czyścić kominek z kurzu, sadzy oraz popiołu?

By kominek mógł właściwie spełniać swoją funkcję, musimy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i pielęgnacji. Niestety, domowe odkurzacze nie będą w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem. W konfrontacji z gęstą sadzą czy popiołem zwykle okazują się za słabe i zbyt wrażliwe, więc używanie ich do czyszczenia kominków grozi uszkodzeniem urządzenia.

Jak czyścić kominek?

Kominek w domu najlepiej czyścić raz w tygodniu. Regularne oczyszczanie go z popiołów i sadzy pomoże nie tylko zachować kominek w dobrym stanie, ale także zminimalizować zagrożenie pożarowe. Pamiętajmy też, że ognia nie należy gasić wodą, gdyż powoduje to unoszenie się sadzy do góry i skutkuje poważnymi zanieczyszczeniami. Ponadto, paleniska nie powinno się sprzątać wcześniej niż po upływie około 12 godzin od jego zgaszenia.

Czym natomiast należy sprzątać kominek? Jak już zostało wspomniane, do sprzątania kominka lepiej nie używać zwykłego odkurzacza. Tego typu porządki wymagają korzystania z profesjonalnego sprzętu, w tym specjalnych odkurzaczy do kominków lub separatorów.

Odkurzacze do kominków

Dobry odkurzacz kominkowy z Castoramy to urządzenie przystosowane do oczyszczania powierzchni z ciężkiej sadzy i popiołu. Nawet model o stosunkowo niewielkiej mocy posiada odpowiednią konstrukcję, która zabezpiecza silnik urządzenia przed szkodliwym działaniem specyficznych zanieczyszczeń kominkowych. Odkurzacze do kominków są wyposażone również w filtry, zapobiegające przedostawaniu się kurzu na zewnątrz, zaś budowa urządzenia pozwala na łatwe i wygodne operowanie nawet na niewielkich powierzchniach.

W ofercie odkurzaczy kominkowych możemy znaleźć modele bezworkowe oraz workowe. Odkurzacze bezworkowe doskonale zbierają popiół i nawet drobny kurz, dzięki czemu zapobiegają powtórnemu zapyleniu. Urządzenie te są bardzo wydajne, choć dla niektórych problemem może okazać się konieczność opróżniania zbiornika na pył. Z kolei odkurzacze workowe są uniwersalne i praktyczne, na co wpływa także łatwość usuwania worka. Modele te nie chronią jednak przed zapyleniem tak dobrze, jak ich bezworkowe odpowiedniki.

A może separator?

Alternatywą dla odkurzacza kominkowego są separatory, czyli pewnego rodzaju nakładki na tradycyjny odkurzacz, służące do zbieranie zimnego popiołu. Separator podłącza się do węża odkurzacza, a znajdujący się w nim system filtracji chroni silnik urządzenia przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Separator pozwala oczyścić kominek z popiołu bez ryzyka rozpylenia zabrudzeń po całym pokoju. Atutem separatorów jest też fakt, że zwykle są one tańsze od odkurzaczy, choć oferta zarówno jednych, jak i drugich wciąż się powiększa, dając nam wiele możliwości wyboru.

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo