In vitro – jak podejść do tej ważnej decyzji?

In vitro - jak się przygotować

Artykuł Sponsorowany | Pary borykające się z problemem poczęcia potomka często szukają pomocy w specjalistycznych klinikach. Gdy jednak zawodzą mniej inwazyjne metody leczenia, pojawia się myśl o in vitro. W ostatnim czasie w mediach mówi się o tym dużo. Co należy wiedzieć o tej metodzie leczenia niepłodności?

Metod leczenia niepłodności jest wiele. Część z nich jest dla kobiety zupełnie nieinwazyjna (np. monitoring cyklu, dzięki któremu możliwe jest wskazanie momentu, w którym kobieta ma największe szanse na poczęcie dziecka), część mało obciążająca (np. inseminacja, polegająca na podaniu do jamy macicy wyselekcjonowanych plemników). Gdy jednak wyżej wymienione metody zawodzą, wiele par zaczyna się zastanawiać nad in vitro.

Czym jest i na czym polega in vitro (z łaciny „w szkle”)? Warto wskazać, że ta metoda leczenia jest z sukcesami stosowana na całym świecie od ponad 30 lat. Polega ona na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. W dalszej kolejności zarodek jest umieszczany w macicy. Cały zabieg musi być przeprowadzony przez specjalistów, zaś para starająca się o potomka powinna odpowiednio wcześniej przejść szczegółowe badania.

Wybór kliniki jest kluczowy

To naturalne, że każda para starająca się nieskutecznie o dziecko ma wątpliwości co do metod leczenia. Te powinny zostać rozwiane przez specjalistów, dlatego też pierwszym krokiem jest wybór kliniki, w której przeprowadzony zostanie ewentualny zabieg. Na tym etapie konieczne jest nie tylko porównanie ofert poszczególnych ośrodków, lecz przede wszystkim sprawdzenie, czy z sukcesami zajmują się one tego typu leczeniem.

Klinika leczenia niepłodności – klinikainvicta.pl jest jedną z tych klinik, które powstały z myślą o parach mających problem z poczęciem. Specjaliści w niej zatrudnieni na co dzień zajmują się zagadnieniem przyczyn niepłodności i ich leczenia. W praktyce zatem nie tylko wiedzą, w jaki sposób pomagać parom dotkniętym niepłodnością, lecz także zapewniają fachową opiekę przez cały okres leczenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż podjęcie decyzji o zastosowaniu in vitro wcale nie jest łatwe. Warto przy tym dodać, że u 50% pacjentek wspomnianej kliniki ciążę stwierdza się po 1 cyklu.

Jak się przygotować?

Przed przeprowadzeniem zabiegu in vitro lekarze przede wszystkim muszą wykonać szereg badań. Te, wraz ze zgromadzonymi informacjami dotyczącymi np. wieku kobiety, pozwalają określić, czy zapłodnienie pozaustrojowe zakończy się sukcesem, czyli stwierdzeniem u pacjentki ciąży. Badania, tak jak informacje o podejmowanych wcześniej próbach leczenia są o tyle istotne, że umożliwiają też wybór metody in vitro.

Poza metodą klasyczną, określaną jako IVF-ET, specjaliści mogą zaproponować in vitro ICSI. Zabieg polega na iniekcji plemnika do cytoplazmy komórki jajowej i najczęściej jest wykonywany wówczas, gdy przeprowadzone badania laboratoryjne wykazują np. obniżone parametry nasienia czy też obecność przeciwciał przeciwplemnikowych. W każdej sytuacji szczególnie ważna jest rozmowa specjalistów z parą starającą się o dziecko.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo