Jak można wykorzystywać olej kokosowy w pielęgnacji skóry dziecka?

Naturalna pielęgnacja i zdrowa dieta to tematyka, która budzi coraz większe zainteresowanie. Wraz ze wzrostem świadomości wzrasta także chęć zdobywania wiedzy o tym, co ludziom, także tym najmłodszym, najlepiej służy. Natura kryje w sobie bardzo cenne skarby, które zdecydowanie warto poznać – jednym z nich jest olej kokosowy, bardzo użyteczny w domu wszystkich młodych rodziców.

Jakie właściwości posiada olej kokosowy?

Olej kokosowy został ponownie odkryty stosunkowo niedawno i dziś coraz częściej włącza się go nie tylko do diety, ale także do codziennej pielęgnacji dorosłych i dzieci. Wszystko to dzięki jego unikalnym właściwościom – przede wszystkim stanowi źródło łatwo przyswajalnych tłuszczów nasyconych, które już od dawna nie są demonizowane, tak jak to miało miejsce w przeszłości. O jego historii i tego, jak kiedyś był oceniany pod kątem diety możecie przeczytać tutaj i poznać tzw. “dwie szkoły”.

Według sympatyków oleju kokosowego, tłuszcze w nim zawarte stanowią źródło wysoko przyswajalnej energii, nie obciążając przy tym wątroby i nie przyczyniając się do powstawania blaszek miażdżycowych – mogą wręcz zwiększyć metabolizm energetyczny i pomóc w utracie wagi.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie oleju kokosowego w kosmetyce?

Przede wszystkim, olej ten doskonale nawilża skórę, tworzy filtr chroniący ją przed promieniowaniem słonecznym, a także przed uszkodzeniami. Sprawdza się także jako zabezpieczenie włosów przed rozdwajaniem się końcówek i nadmierną utratą wody. Co więcej, zawiera kwas laurynowy – naturalny środek bakteriobójczy, antygrzybiczny i antywirusowy. Świetnie radzi sobie na przykład z bakteriami gronkowca złocistego, który powszechnie występuje na ludzkiej skórze. Jak nietrudno się domyślić, właściwości te z powodzeniem sprawdzają się w pielęgnacji małych i nieco starszych dzieci.

Zastosowania w pielęgnacji niemowląt i dzieci

Już podczas ciąży młode mamy mogą w naturalny sposób dopomóc sobie na przykład w porannych mdłościach, stosując olej kokosowy – skutecznie łagodzi on podrażnioną śluzówkę jelit i żołądka. Jednak także i w pielęgnacji ciała olej znajduje swoje zastosowania – dzięki nawilżaniu i zawartości witaminy E zapobiega tworzeniu się rozstępów.

Olej kokosowy dla niemowląt także jest kosmetykiem o wielu użytecznych właściwościach. Można go z powodzeniem stosować jako krem nawilżający skórę i chroniący ją przed promieniowaniem UV. Sprawdzi się do pielęgnacji ciemieniuchy – gdy masaż połączy się z olejem kokosowym, łuski znikają już po kilku dniach. To także remedium na odparzenia od pieluszek materiałowych i jednorazowych – świetnie łagodzi zaczerwienioną, podrażnioną skórę dziecka, przynosi ulgę i poprawia kondycję naskórka.

Warto również docenić jego działanie jako pasty do zębów, a także dobrego środka na dziąsła, również u dorosłych i starszych dzieci. Olej kokosowy dla dzieci jest świetnym balsamem na skórę, oliwką do kąpieli i zabezpieczeniem przed infekcjami w przypadku drobnych ran i skaleczeń, o które nietrudno u energicznych maluchów. Posiada wreszcie jedną ogromną zaletę, która pozwala mu całkowicie zdystansować chemiczne kosmetyki – jest naturalny, bez dodatku barwników i konserwantów.

Jaki olej wybrać?

Podczas pierwszych zakupów większość osób napotyka problem w postaci wyboru pomiędzy olejem rafinowanym i nierafinowanym. Ta druga odmiana oznaczona jest jako „virgin”. Taki olej jest gwarancją zachowania wszelkich dobroczynnych właściwości i to właśnie on powinien być stosowany w kosmetyce oraz kuchni. Nierafinowany olej kokosowy dla niemowląt i dzieci pozwala z powodzeniem zastąpić wiele drogeryjnych kosmetyków. Dzięki tłoczeniu na zimno zawiera cenne kwasy tłuszczowe, kwas laurynowy i witaminę E.

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
  • sama używam oleju jako szamponu do włosów, ale jak widzę w artykule, jego zastosowania są praktycznie nieograniczone:) przyda się, za kilka lat, jak młody pojawi się na świecie:)