Od kiedy można stosować kosmetyki dla dzieci i jak sprawdzić czy są bezpieczne?

Kosmetyki dla dziecka

Za kosmetyki dla dzieci, uznaje się preparaty przeznaczone dla najmłodszych poniżej 3 roku życia. Selekcja kosmetyków tego typu nie należy do najłatwiejszych zadań. Ich skład powinien być ograniczony jedynie do podstawowych, naturalnych składników.

Skóra dzieci ze względu na naturalne właściwości jest znacząco bardziej narażona na urazy mechaniczne i wszelkiego rodzaju otarcia, a układ immunologiczny dzieci nie jest jeszcze na tyle wykształcony, aby samoczynnie uchronić się przed bakteriami, dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona skóry dzieci, której uszkodzenia mogą stać się bezpośrednią przyczyną zachorowania.

Ochrona skóry dziecka polega przede wszystkim na zabezpieczeniu jej przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, otarciami, urazami oraz w początkowej fazie życia przed szkodliwymi składnikami moczu i kału.

Co najważniejsze należy unikać kosmetyków posiadających bardzo rozbudowane składy i produktów mocno perfumowanych. Najlepiej zastąpić je tymi bezzapachowymi i wystrzegać się składników alergizujących.

Kosmetyki dla dzieci dzielą się na 3 kategorie:

  • Środki myjące (mydła, szampony, żele do mycia)
  • Oczyszczająco-pielęgnacyjne (oliwki)
  • Pielęgnacyjne i ochronne (balsamy, mleczka, kremy, zasypki).

Na jakie elementy w składzie należy uważać:

  • Parabeny

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat parabenów. Jednak od kiedy wskazano, że mogą niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, coraz częściej są eliminowane ze składów kosmetyków.

  • Glikole

Związki te kwalifikowane są jako kancerogenne, czyli rakotwórcze.

  • Konserwanty

Mogą wywoływać reakcje uczuleniowe oraz podrażniające.

  • Detergenty

Wywołują podrażnienie, pieczenie i swędzenie skóry. Są szczególnie popularnie stosowane w szamponach do włosów.

  • Silikony

Ułatwiają rozprowadzanie kosmetyku, jednak w zamian za to, mogą powodować podrażnienia oraz utrudnić skórze oddychanie, zatykając pory.

Żeby sprawdzić czy kosmetyk nie uczula najlepiej nanieść jego część na przedramię i poczekać 12h. Jeśli przez ten czas organizm nie zareaguje w sposób negatywny, można uznać ze skład kosmetyku jest bezpieczny.

Co natomiast powinno znaleźć się w składzie dobrego kosmetyku dla dziecka?

  • Tłuszcze

Najczęściej chodzi o tłuszcze roślinne, pozyskiwane np. z orzechów makadamia, migdałów, jojoby. Tłuszcze nie tylko zapewniają nawilżenie powierzchni skóry, ale również zamykają ucieczkę i parowanie wody od wewnątrz, przez co też często skóra narażona jest na wysuszanie.

W kosmetykach dla dzieci coraz częściej stosowanie są biooleje: np. olej lniany, konopny, słonecznikowy. Oleje te działają nawilżająco, łagodząco i przeciwalergicznie.

  • Oleje mineralne

Oleje mineralne mają szczególny wpływ na nawilżenie skóry dziecka. Są to składniki pozyskiwane w bardzo prosty sposób za pomocą filtracji ropy naftowej. Ze względu na niską cenę i stosunkowo łatwy proces wytwarzania często znajdują się w składach kosmetyków.

  • Składniki przeciwzapalne

Często w kosmetykach dla dzieci wykorzystywane są ogórecznik, wiesiołek, aloes i nagietek, które mają właściwości pielęgnujące i łagodzące.

  • Filtry UV

Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać filtry UV, gdyż ich skóra nie jest w ogóle uodporniona na działanie promieni słonecznych. Im wyższy filtr kosmetyków, tym skóra jest bezpieczniejsza. Szczególnie, jeśli skóra dziecka często jest odkryta i narażona na działanie promieni słonecznych. Dobrym przykładem kosmetyku zawierającego wysoki filtr jest ANTHELIOS SPF 50+ La Roche-Posay. Ponadto mleczko jest bezzapachowe i nie zawiera parabenów. Jest wodoodporne i łatwo się rozprowadza.

Nie należy zapominać, że promienie UV działają nie tylko w trakcie słonecznych dni, ale praktycznie cały czas, dlatego zaopatrując się w kosmetyki dla dzieci warto od razu zdecydować się na te,  które chronią wrażliwą skórę dziecka.

Kosmetyki dla dzieci najlepiej jest kupować w aptece, dzięki temu będziemy mieli gwarancje, że były one przechowywane w odpowiedni sposób i po konsultacji z farmaceutą Dodatkowo ważna jest dla nas informacja, że dany kosmetyk jest hipoalergiczny.

Natomiast jednym z najważniejszych atestów, jakie powinien posiadać kosmetyk dla dziecka, jest ten pochodzący z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

Więcej informacji na stronie: http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Zadbaj-o-wra%C5%BCliw%C4%85-sk%C3%B3r%C4%99-dzieci-cnd1124.aspx

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również