Nauka górą czyli przewodnik po kreatywnych polskich parkach i placówkach naukowych

Teatr Robotów Centrum Nauki Kopernik

Wrzesień to miesiąc rozpoczynania nauki w szkołach, w październiku studenci zaczynają zapełniać sale uczelniane. To również czas, kiedy w wielu Polskich miastach organizowane są festiwale naukowe, a sam temat nauki jest na pierwszym miejscu. Nauki, która – odpowiednio podana – może fascynować, zarażać, wypełniać nas po uszy. Poniżej przedstawiamy przewodnik po tych miejscach, w których nauka tak właśnie działa. Zapraszamy do lektury.

Będąc przy tematyce nauki powiązanej z zabawą poprzez interakcję proponujemy podobne, ale zarazem zupełnie inne Eksperymentarium,  które mieści się w centrum handlowym Manufaktura w Łodzi, przy ul. Karskiego 5. Miejsce to wprowadzi nas w świat trudnej dla wielu fizyki i chemii. Chodzi tu o to, aby dotknąć absolutnie wszystkiego.  „Tajemnice” fizyki łączą naukę z zabawą, dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach okazują się dla eksperymentującego młodego naukowca zrozumiałe i interesujące. Cena biletu ulgowego 14 zł, normalnego 17 zł. Godziny otwarcia są równoznaczne z godzinami funkcjonowania centrum handlowego czyli od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 22.00, a w niedziele o godzinę krócej czyli od 10.00 – 21.00

W świat geologii zabiera nas Geopark, który znajduje się przy ul. Daleszyckiej 21 w Kielcach. To właśnie tutaj możemy cofnąć się w czasie i za pomocą nowoczesnego kina 5D odbyć podróż do wnętrza ziemi. Nowe Technologie pozwalają ujrzeć dzieje ziemi przez poszczególne epoki geologiczne. W czasie projekcji fotele ruszają się, temperatura otoczenia się zmienia. W pewnym momencie zwiedzający zostają oblani wodą, a nawet uderzeni (bez strachu – to nie boli) pod fotelem przez  płetwę pra – ryby. Atrakcje i atmosfera nie do zapomnienia. Oprócz tego można również zejść do jaskiń i pobawić się w małego odkrywcę. Bilety wstępu: normalne – 10 zł, ulgowe – 8 zł. Placówka zaprasza w godzinach od 09.00 – 16.00 od wtorku do piątku oraz w weekendy od 11.00 – 17.00. Dzieci do lat 3 – wstęp darmowy.

Kolejną ciekawą propozycją jest Planetarium – Centrum Popularyzacji kosmosu w Toruniu. Czas pobytu w Centrum wynosi do 2 godzin. Tu zostaniemy wprowadzeni w świat ekscytującej budowy i ewolucji Wszechświata. Planetarium, czyli specjalna kosmiczna sala kinowa, w której odbywają się seansy filmowe, zabierze nas w kosmiczną podróż. W zależności od wybranego tytułu projekcji, opowiada o wielkości i budowie Wszechświata, opisuje najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliża tajemnice planet i galaktyk. Warto zwiedzić również 2 wystawy interaktywne – „Geodium” – wystawę poświęconą naszej planecie oraz „Orbitarium”, której centralnym elementem jest model sondy Cassini, o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Bilety sprzedawane są zarówno dla klientów indywidualnych jak i  dla grup powyżej 15 osób. W przypadku biletów indywidualnych należy zarezerwować swoją wizytę pod nr telefonu: 56 622 60 66 na 7-3 dni przed planowanym przybyciem, brak rezerwacji wiąże się z ryzykiem braku biletów. Koszt za jedną osobę wynosi 18.50 zł i zawiera w sobie 2 wystawy oraz seans w sali planetarnej. Oczywiście można iść tylko na seans, albo zwiedzić jedną wystawę. Koszt jest wtedy znacznie mniejszy. Świetna inicjatywa przybliżająca zakamarki tak odległego dla nas i nieznanego wszechświata. Instytut znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 15 – 21.

Skoro już jesteśmy przy Toruniu proponujemy wam również atrakcje takie jak… pieczenie słynnych toruńskich pierników w Żywym Muzeum Piernika, które znajdziecie na starym mieście przy ul. Rabiańskiej 9. Godziny otwarcia – codziennie od 9.00 – 18.00, cena dla osoby dorosłej wynosi 12 zł, a dla dzieci i młodzieży 9.50. Wejść i bawić się może każdy! Ostatnie wejście o godzinie 17.00. Głównym zakresem działalności Żywego Muzeum Piernika jest pieczenie słynnego ciasta w pomieszczeniach, narzędziami i w technice takiej, jaką stosowano w XVI wieku. W zaaranżowanej na XVI-wieczną piernikarnię sali odbywa się pokaz produkcji tych pysznych ciasteczek. Świetny sposób na spędzenie czasu ze swoją rodziną.

W ślady pieczenia lokalnych przysmaków jak w przypadku Torunia poszło również inne miasto. Poznań chwali się swoim przysmakiem – słynnymi Rogalami Marcińskimi. Jest to Rogalowe Muzeum Poznania, które wprowadza nas nie tylko w świat pieczenia, ale również w ogólny świat poznańskiej kultury. Poznajemy skomplikowaną gwarę tego miasta oraz historię słynnych poznańskich koziołków – polecamy bardzo. Koszt dla dzieci i młodzieży (w gwarze poznańskiej Gzuby) do lat 16 – wynosi 12 zł, a koszt za osobę dorosłą 14 zł. Rezerwacji dokonuje się poprzez formularz kontaktowy na stronie podanej powyżej . Daje nam to całkowitą pewność, że wejście do muzeum będzie możliwe, ponieważ do pełnego pokazu potrzeba przynajmniej 5 osób.

Serdecznie polecamy wszystkie placówki, życzymy udanych wycieczek i czekamy na zdjęcia i Wasze wrażenia

Autor: Klaudia Królak
Źródło zdjęcia : http://www.kopernik.org.pl/wystawy/teatr-robotyczny/

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo