Wakacyjne rejsy

Stavanger

Czar Norwegii

Coraz bardziej popularne są ostatnio rejsy statkiem po norweskich fiordach. Morską wyprawę łączy się ze zwiedzaniem ważniejszych miejscowości tamtego regionu. Kiedy przeglądamy na przykład programy wycieczek oferowanych przez biura podróży, znaleźć możemy takie punkty jak wizyta w Stavanger. Obecnie jest to jeden z głównych ośrodków przemysłu naftowego w Norwegii. Ciekawostką jest także otworzone tam Muzeum Konserw. Turyści złaknieni bajkowych widoków powinni się przejść po starówce z charakterystycznymi białymi domkami i katedrą Stavanger Domkirke.

Inną, wartą obejrzenia miejscowością jest Bergen – symboliczna stolica fiordów, leżąca w malowniczej okolicy, między siedmioma wzgórzami. Zainteresowaniem turystów cieszy się jedna z dzielnic miasta – Bryggen, pełna kolorowych, hanzeatyckich budynków handlowych. W tym miasteczku warto także wybrać się na zakupy, jeżeli z podróży chcemy przywieźć typowe pamiątki.

Oczywiście najbardziej atrakcyjnym punktem takiej wyprawy jest oglądanie samych fiordów. Właśnie niedaleko wspomnianego już Stavanger znajduje się klif Preikestolen, będący jednym z najsłynniejszych punktów widokowych. Ominąć nie sposób także wpisanego na listę UNESCO Geirangerfiordu, który uważa się za najpiękniejszy fiord Norwegii.

Karaibska przygoda

Jeśli chcemy spędzić wakacje niemalże filmowe, powinniśmy się zdecydować na rejs po Morzu Karaibskim. Skorzystamy na pewno z pięknej pogody, wspaniałych widoków i egzotycznej atmosfery. W programie powinna się znaleźć na pewno Dominikana, znana z wyjątkowo urokliwych plaż. W przewodnikach wyróżnia się szczególnie jedną z dominikańskich wysp – Isla Saona. Warto też zajrzeć do Altos de Chavon, które jest prawdziwą architektoniczną ciekawostką. Turyści mówią, że zgodnie z zamierzeniem, miejsce to rzeczywiście przypomina do złudzenia… włoskie miasteczka.

Innym, wyjątkowym miejscem na Karaibach jest Gwadelupa, która z lotu ptaka wygląda jak motyle skrzydła. Poczujemy tam zupełnie inny klimat – wyspa w części pokryta jest wzniesieniami wulkanicznymi i lasami równikowymi. Warto wybrać się do portu Pointe a Pitre i zajrzeć na słynne targowiska, przejść się po starym mieście i przyjrzeć życiu mieszkańców.

Wybierając się w rejs, pamiętajmy o tym, że znaczną część podróży spędzimy na statku, dlatego wybierzmy taki, który zapewni nam jak największy komfort. Jeśli podróżujemy z dziećmi, dowiedzmy się wcześniej, czy przewoźnik planuje na przykład jakieś animacje dla najmłodszych, które umilą im spędzony na statku czas.

Fot. Stavanger

Artykuł powstał przy współpracy z Rainbow Tours

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również