Poznański Zielony Targ – pysznie i serdecznie jak u babci

Konfitury naturalne Zielony Targ

RELACJA | Cudze chwalicie, swego nie znacie, a tu pod nosem takie smakowitości! Prawda jest taka, że po raz pierwszy odwiedziłam Poznański Zielony Targ. Nie ostatni, bo Zielony Targ odbywa się w każdą sobotę na Placu Bernardyńskim od rana do południa. Jest pysznie i serdecznie jak u babci.

Można tam znaleźć naturalne pyszności tworzone według tradycyjnych receptur przez lokalnych ekoproducentów – przeróżne miody, pieczywo, sery, wędliny, warzywa i owoce, soki, a nawet to, na co czekałam chyba z 20 lat. Albo i dłużej. Prawdziwy, orzeźwiający sok z kiszonej kapusty! Zdjęcia nie mam, bo bez opanowania wypiłam jak czerwoną oranżadę pod sklepem 😉 Do tego zupa z gęsi, pierożki z czym tylko chcecie, niezwykłe ciasta bezglutenowe, konfitury z derenia, kozie jogurty, smalec, różnego rodzaju ekologiczne mąki, kawy, herbaty. Wszystko to, co dawniej tak przyciągało do dziadków, a pyszne, że trudno wyrazić to słowami!!!

Ale to nie wszystko. Produkty to jedno, ale ludzie – cudowni, z pasją, z wiedzą, wspaniali ludzie, których ze świecą teraz szukać, a tylu ich tam, na Poznańskim Zielonym Targu!

Byłam na takich ekskluzywnych ekowarsztatach edukacyjnych z córcią. To znaczy pojechałyśmy na zakupy, ale każdy z wielką ochotą i dumą opowiadał o swoich produktach tak jak my – rodzice – chwalimy się dziećmi. Niezwykłe doświadczenie.

O pszczelich skarbach i dwóch szkołach miodu

I tak dowiedziałam się, że są dwie szkoły związane z miodem. Jedna mówi, żeby traktować miód jak lizaka, dzięki czemu wchłaniamy witaminy wprost to krwiobiegu. Druga zaś proponuje rozpuszczać miód w wodzie/ herbacie (nie za gorącej), bo wtedy znacznie wzrasta  wartość odżywcza. Ale napój przechodząc przez żołądek może tracić swoje walory. Chyba że będziemy po malutku sączyć, pozwalając spokojnie wchłaniać się witaminom z jamy ustnej. Kiedy połączymy obie szkoły, powinniśmy mieć komplet zdrowia.

Dodatkowo zobaczyłyśmy pyłek pszczeli i pierzchę – pszczele produkty o niezwykłych właściwościach odżywczych.

  miód, pyłek pszczeli, Zielony Targ

Poduszki z łuską orkiszową

Dalej naszą uwagę przykuły poduszki. Ładne wzory to znów tylko początek historii. Wewnątrz – łuska orkiszowa. I uwaga, orkisz to wrażliwe zboże, rośnie tylko na ekologicznych ziemiach. A jak działa? Poprawia krążenie krwi, wspiera przy żylakach,  działa odprężająco i przeciwbólowo. Kurcze. Tak sobie myślę. Natura dała nam wszystko, czego nam potrzeba. Tylko mądrze z tym współgrać.

poduszki, orkisz, Zielony Targ

Jak u babci i dziadka

Ciekawe opowieści usłyszałyśmy też o chlebku, a ciastka były tak pyszne, jak za dawnych szczęśliwych lat u babci na wsi.

ekologiczne pieczywo, chleb na zakwasie, Poznański Zielony Targ

Na tradycyjne konfitury skusimy się następnym razem, ale za to kupiłyśmy naturalny kozi jogurt. No cóż. Delicje.

Konfitury naturalne Zielony Targ

 Podobno Pan Marek Grądzki to już legenda. Tego sera trzeba po prostu spróbować.

Sery grądzkie Zielony Targ

Na rynku spotkacie też pierożki i kołduny z surowym mięsem, które można dodać na przykład do rosołu.

Pierogi Zielony Targ

A jeśli o rosole mowa, to znajdziecie na Poznańskim Zielonym Targu także rosół z gęsi i przeróżne naturalne soki.

Rosół z gęsi Zielony Targ

I różnego rodzaju przetwory, prawdziwą kiszoną kapustę wraz z oryginalnym sokiem. Nawet moje oporne dzieci spróbowały i zdziwione stwierdziły „Dobre!” 🙂

Przetwory Zielony Targ

Na deser nie zabraknie ciast i ciasteczek.

Pierniczki Zielony Targ

Pierniczki żytnie i grahamki oraz wspaniały sernik rozpływający się w ustach.

Ciasto ekologiczne Zielony Targ

Jest tam więc wszystko i jeszcze więcej – serce 🙂

Poznański Zielony Targ znajdziecie na Placu Bernardyńskim w pierwszej alejce na przeciwko kościoła, prostopadle do torów tramwajowych i wzdłuż ulicy Garbary.

Jest jedno ale

Trzeba wstać w miarę wcześnie, żeby zdążyć na najlepsze kąski z rana. Rynek zwykle trwa do południa. Jeszcze w najbliższą sobotę 10.12 można zamówić prawdziwe karpie lub inne ryby na Wigilię u Pana Huberta, do odbioru przed świętami.

Zielony Targ zaprasza na Smaczne Święta

Na Zielony targ można zajrzeć co tydzień, ale szczególnie warto 17 grudnia. Na Zielonym Targu będą wtedy „Smaczne Święta z Zielonym Targiem”. Zagrają kolędy, gotować się będzie barszczyk, którego oczywiście będzie można skosztować. I będę wyniki pierniczkowego konkursu, w którym już teraz można wziąć udział. Więcej informacji na temat Smacznych Świąt z konkursem znajdziecie na stronie wydarzenia  facebook.com/events

Przed samymi świętami rynek w piątek 23.12.  po południu.

Tutaj też więcej bieżących wiadomości: facebook.com/PoznanskiZielonyTarg/

Bardzo polecam. Jest pysznie i serdecznie jak u babci 🙂

Zdrowych i smacznych świąt!!!!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo
 • lissie

  A jak to wygląda cenowo? Wiadomo – za jakość się płaci, ale patrząc czasami na ceny produktów oznaczonych jako „bio” czy „eko” to ze smutkiem stwierdzam, że moje zarobki nie pozwalają mi za często na takie zakupy 😉

  • Moja ulubiona kapusta kiszona w wielkim słoiku (900 g) – 8 zł, sok z kapusty – 3 zł, poduszki w zależności od wielkości 20 i 30 zł, miodowe produkty od kilkunastu do 38 zł, chleb kupowałam po 10 zł za kilo, to wychodzi koło kilku złotych za bochenek. Wszystkiego nie pamiętam i rozpiętość cenowa też będzie różna, ale na pewno uda się coś dla siebie znaleźć.

   • Wajda

    Targ Poznański — cudo! Podróżowaliśmy po Europie z mężem!
    Nadal nie mam samochodu, a cenie sobie komfort, ale to nie jest problem i nie powód, by nie zobaczyć świat )) Mąż zdecydował pojechać autobusem https://busfor.pl/. Fajnie było — wsiadasz do autokaru i lecisz luksusowo) Może następnym razem wyprobujemy blablacar.