„Dzieciństwo w Polsce, Dzieciństwo w Niemczech” – zaproszenie na spotkanie 23.10.15

Zaproszenie na spotkanie Antologia Polsko Niemiecka

PATRONAT |  23.10.2015 r. o godz. 17.30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się promocja antologii polsko-niemieckiej na temat dzieciństwa. W wydarzeniu może wziąć udział każdy zainteresowany tematyką, wstęp wolny.

Spotkanie w Poznaniu jest jednym z ponad 20 odczytów i dyskusji, które odbywają się w wielu miastach w Polsce oraz w Niemczech. Będzie o trudnych wspomnieniach, które paradoksalnie potrafią ludzi  łączyć i o podziałach, które literatura zdołała „przechować i objaśnić”. Słowo „dzieciństwo” nabiera szczególnego znaczenia w kontekście ustrojowych, społecznych oraz mentalnych przemian, które zaszły od początku XX wieku. Spotkanie będzie symultanicznie tłumaczone.

„Antologia jest próbą artystycznego rozliczenia się z przeżytych w dzieciństwie presji i uwolnienia się od nich w twórczy sposób. Książka jest przesłaniem dla idei wzajemnego zrozumienia i pojednania. Nie ma przyszłości, bez przeszłości” – czytamy w materiałach na temat książki. To właśnie przeszłość rodziców i dziadków autorów antologii kształtowała wydarzenia, które stały się ich udziałem. 27 autorów, korzystając z różnorodnych form poetycko-prozatorskich, wspomina dzieciństwo w Polsce, w Niemczech Wschodnich oraz w Niemczech Zachodnich. Już jako dzieci musieli zmierzyć się ze społecznymi przemianami, migracją, stratą, ideologią aż wreszcie z nową i starą ojczyzną, które nie zawsze pomagały uporać się z bagażem historycznych doświadczeń.

Swoją obecność na spotkaniu w Poznaniu potwierdzili: Dr. Heinrich von der Haar (redaktor i pomysłodawca antologii), Heidi Ramlow (wydawca) oraz autorzy: Ewa Sonnenberg, Justyna Fijalkowska, Jens Grandt, Bożena Boba-Dyga, Ursula Kramm Konowalow, Marek Czuku, Ewelina Biedrowska, Elżbieta Świtalska, Anna Nawrocka, Kinga W.de Walla.

W przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej zostanie udostępniona WierszYstawka artystyczna z wybranych utworów z antologii, w opracowaniu graficznym Joanny Kulhawik.

Spotkanie moderują: Łucja Dudzińska i Joanna Roszak. Muzyka: Rafał Putz.

Organizator: Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz Grupa Literyczna Na Krechę – instytucje wspierające, promujące Antologię ze strony polskiej, projekt Literatur-Kollegium Brandenburg e.V.

MamaFit.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również