Ten kalendarz buduje hospicjum Świetlikowo

Martyna Wojciechowska Ambasadorka hospicjum Świetlikowo

Nasz kalendarz zaczyna się we wrześniu, bo nie mogliśmy czekać z jego realizacją do końca roku – podopieczni Hospicjum nie mają czasu. Kalendarz tworzony był w powstającym Świetlikowie. Do Hospicjum zaprosiliśmy wiele znanych osób, które inspirują nas i naszych podopiecznych. Każdy z gości przyjechał na budowę w Tychach. Gruz, pył i ówczesna „sceneria” Świetlikowa nikogo nie przeraziła. Prócz zdjęć, goście zostawili w Świetlikowie część siebie. Będą tu wracać. Tak działa magia tego miejsca – komentuje Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci, budującej Świetlikowo.

Każde takie miejsce, w którym czas odmierzają kroplówki, to przede wszystkim serce, zaangażowanie, duużo, dużo pracy, żeby tym, którzy sami nie mogą, było przez chwilę choć trochę lepiej, trochę normalnie, ciepło, serdecznie. I zwykle tam potrzeba też pieniędzy. Dużo pieniędzy. W chwili, kiedy piszę, do zakończenia I etapu budowy potrzeba jeszcze 497 484 zł. Kiedy kupowałam niezwykły kalendarz, w którym rok trwa 14 miesięcy i zaczyna się we wrześniu, wśród miesięcy jest Powrzesień i Listopaździernik i w którym Martyna Wojciechowska – ambasadorka Świetlikowa – mówi „Niemożliwe Nie istnieje” a Kabaret Młodych Panów „My nie damy rady?” potrzebne było nieco więcej – z każdym dniem więc dobudowuje się kolejna ważna cegiełka. Na drugi etap budowy potrzebne będą kolejne 2 miliony.

I stąd między innymi idea kalendarza, w którego powstawanie charytatywnie zaangażowali się znani i lubiani. Na kolejnych stronach kalendarza pojawiają się Martyna Wojciechowska, Wojtek Mazolewski, Wojciech Waglewski, Kabaret Młodych Panów, Andrzej Bargiel, Krzysztof Wielicki, Magdalena Solich, Aleksander Doba, Mela Koteluk, Stanisław Soyka, Łukasz i Paweł Golec, Włodek Pawlik, Ania Guzik, Sebastian Riedel i Cree, wszyscy w scenerii powstającego właśnie Świetlikowa, czyli Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci oraz Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci w Tychach.

Aleksander Doba, Świetlikowo kalendarz

Fot. Rita Lorenc
Copyright: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, Tychy 2017

Świetlikowo buduje Fundacja Śląskie Hospicjum dla dzieci, która od 2009 roku prowadzi hospicjum domowe dla dzieci na terenie Śląska. Obejmuje specjalistyczną, bezpłatną opieką nieuleczalnie chore dzieci w miejscu ich zamieszkania. Aktualnie pod opieką Hospicjum Domowego znajduje się 40 małych pacjentów i ich rodzin.

Nasze dzieci odejdą szybciej niż ich rówieśnicy, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie potrzebują ciepła, bliskości i pomocy. Tymczasem aktualnie jest niewiele miejsc w Polsce, w których nieuleczalnie chore dzieci mogłyby w ciągu dnia spędzić czas. Tego typu placówki nie są dotowane przez NFZ. Dlatego, wzorem krajów skandynawskich, postanowiliśmy stworzyć Świetlikowo: miejsce, w którym nieuleczalnie chore dzieci będą miały zapewnioną bezpłatną, specjalistyczną opiekę oraz kontakt z rówieśnikami. Rodzice w tym czasie będą mieli szansę „złapać oddech” i odpocząć od trudnej rzeczywistości. Mówimy, że gdy choruje dziecko, to choruje cała rodzina. Z doświadczenia naszego Hospicjum Domowego wiemy, jak bardzo zmęczeni są rodzice ciężko chorych dzieci – wyjaśnia Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Martyna Wojciechowska - Świetlikowo kalendarz

Fot. Dorota Koperska Photography
Copyright: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, Tychy 2017

Mój świetlikowy kalendarz zdobi ścianę. Córka pyta o dzieci, które mieszkają w Świetlikowie.

– Czy mama może z nimi być? – I zasmuca się, że są trochę tak, jakby były w domu dziecka.
– Nie są – mówię do niej.
– Nie? – Dziwi się.

I zadaje kolejne pytania, oglądając malowane przez dzieci obrazki, które także znalazły swoje miejsce wśród zdjęć. „Ładnie” – docenia i zamyśla się. „Świetlikowo – mówi po chwili – fajna nazwa!” 🙂

Co tu więcej pisać. Kalendarz można kupić na stronie Świetlikowa www.swietlikowo.pl w cenie 100 zł. Mimo że autorzy uprzedzają, że kalendarz może przyjść z opóźnieniem, do mnie dotarł w ciągu dnia – wielkie pudło formatu B2, a wewnątrz piękne zdjęcia (wszystkie można zobaczyć na stronie Świetlikowa tutaj).

Można też wesprzeć budowę hospicjum wpłacając dowolną sumę. Bo jak mówi Sebastian Riedel „Gdzieś na dnie Twojego serca pomóż mi znaleźć nadzieję”.

Twórcy kalendarza:
Koncepcja  i produkcja: Kwadrat Multimedia – kwadrat.pl
Rysunki: Amelka Puzoń i Kasia Kukla-Puzoń
Zdjęcia: Dorota Koperska Photography, Rita Lorenc, Kamil Sanex Cieśla

Zdjęcie tytułowe:
Martyna Wojciechowska
Fot. Dorota Koperska Photography, Copyright: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, Tychy 2017

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również