IV Piknik Wcześniaka na Karowej już za nami

IV Piknik Wcześniaka

PATRONAT | W niedzielę 6 września odbył się IV Piknik Wcześniaka na Karowej. Organizatorzy Pikniku – Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej i psychologiczny magazyn dla nowoczesnych rodziców GAGA zorganizowali nie tylko świetną zabawę dla najmłodszych, ale dołożyli też wszelkich starań, by upowszechnić wiedzę o problemie przedwczesnych narodzin.

Szpital przy ul. Karowej jest członkiem Koalicji dla Wcześniaka, której celem jest m.in.: profilaktyka przedwczesnych narodzin, stworzenie programu kompleksowej opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, pozwalającego na zwiększenie dostępności do nowoczesnej, wielospecjalistycznej opieki zaraz po narodzinach oraz po wyjściu ze szpitala, a także podjęcie działań edukacyjnych, dedykowanych rodzicom, w zakresie prawidłowej stymulacji rozwoju i rehabilitacji dzieci.

IV Piknik WcześniakaNie trzeba mówić, jak bardzo potrzebne są to działania, które powinny obejmować wszystkich zaangażowanych – od rodziców, personel medyczny, aż po wychowawców przedszkolnych i szkolnych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Tymczasem w niedzielę, mimo nadciągającego deszczu, dzieci z rodzicami od samego rana tłumnie przychodziły na skwer Radiowej Rodziny Matysiaków, by – rodzice – zdobyć wiedzę i skorzystać z konsultacji, a dzieci – miło spędzić czas. Dzieciaki uczyły się nie tylko śpiewać, słuchały szumiących misiów, występowały na scenie, ze sznurka i gałganków robiły cudowne laleczki, ale też próbowały swoich sił jako architekci miasta i budowały z klocków piękną Warszawę. Chłopcy z tatusiami cierpliwie czekali w kolejce, by móc przez kilka minut posterować prawdziwą koparką.

IV Piknik WcześniakaW strefie „Eksperymentujemy” wspólnie z doświadczonymi inżynierami zgromadzone maluchy poznawały tajniki fizyki i sporządzały bulgoczące soki. Duże zainteresowanie wzbudziła również sala operacyjna, w której nie tylko najmłodsi chętnie przywdziewali zielone fartuchy i maski, a później z uporem ćwiczyli wykonywanie laparoskopowych operacji. Następnie kolorowymi pipetami na razie pobierali tylko wodę, ale kto wie może w przyszłości wyrosną z nich prawdziwi naukowcy? W polowym laboratorium dzieciaki dowiedziały się m.in., że cynamon i czosnek działają bakteriobójczo. Natomiast w strefie „Odkrywamy nowe smaki”, pod nadzorem doświadczonych kucharzy, gotowały zdrowe posiłki, by później zjeść je z rodzicami. Niewątpliwą atrakcją był także diadem ks. Anny Mazowieckiej, który każdy chciał założyć chociaż na chwilę.

W wydarzeniu wzięły udział także znajome ze szpitala rehabilitantki, które tym razem nie tylko konsultowały, ale również organizowały wspólną zabawę dla rodziców i dzieci. Po kilku godzinach młodzi odkrywcy obładowani nagrodami opuścili skwer.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk. Imprezę poprowadził Rafał Cieszyński, aktor znany m.in. z serialu „Ojciec Mateusz”.

MamaFit gratuluje udanej imprezy i kibicuje w dalszych działaniach!

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również