Jak ograniczyć cukier, odzyskać zdrowie i wymodelować sylwetkę?

Jak ograniczyć cukier i wymodelować sylwetkę?

Z każdej strony dowiadujesz się o złych skutkach cukru, chcesz go ograniczyć, ale nie wiesz jak? Podpowiadamy jak zerwać z nałogiem, odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, a przy okazji – wymodelować sylwetkę. 

Cukrzyca, próchnica i nadwaga, czyli co złego robi nam cukier

Powstaje coraz więcej publikacji na temat tego jak okropny wpływ ma na nas cukier. Przede wszystkim powoduje on cukrzycę, próchnicę czy nadwagę. A to tylko niewielki odsetek szkód, jakie wyrządza. Zewsząd namawia się nas, by zakończyć przygodę z cukrem jak najszybciej, nie jest to jednak proste. Cukier wszak uzależnia. Nie tak łatwo przecież skończyć z uzależnieniem.

Cukier od dzieciństwa – siła przyzwyczajenia

Cukier ma smak, do którego przyzwyczajamy się od najmłodszych lat. Od małego dostawałaś z pewnością czekolady i bombonierki, byłaś zabierana na lody i rurki z kremem, prawda? Cukier pojawiał się w Twoim życiu, kiedy było Ci smutno – jako pocieszyciel, i kiedy było Ci wesoło – jako nagroda. Cukrem świętowało się urodziny i imieniny. A kiedy dostawałaś od rodziców drobne, zwykle wydawałaś je w szkolnym sklepiku na paczkę cukierków czy drożdżówkę z lukrem. Cukier poprawiał Ci nastrój i powodował, że wszystko było lepsze. Z pewnością niełatwo jest więc uwierzyć, że ten słodki przyjaciel, który towarzyszył Ci przez lata przynosił więcej szkód niż pożytku. Niestety, tak dowodzą wszystkie badania. I o ile cukier jest potrzebny naszym mózgom do pracy, działa jak paliwo i dodaje energii, o tyle trzeba się z nim obchodzić z głową. Pamiętaj, że nadmiar szkodzi.

Czym zastąpić cukier

Trudno Ci będzie odzwyczaić się od cukru z dnia na dzień. Zwłaszcza, że obecnie dodawany jest on do wszystkiego. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, dżemach, sokach owocowych czy gazowanych napojach, ale też w wędlinach, gotowych sosach, a nawet surówkach. Postaraj się więc czytać skład każdej rzeczy, którą kupujesz. Zrezygnuj z gazowanych napojów i soków, zastąp je wodą mineralną, do której – dla smaku – możesz wycisnąć sok z cytryny, wkroić kilka plastrów ogórka, wrzucić miętę czy garść mrożonych malin. Zamiast gotowych sosów, kupuj świeże warzywa, zioła i mięso ze sprawdzonego źródła, i staraj się robić sosy na bazie tych produktów. Im mniej przetworzonego pożywienia, tym więcej zdrowia dla Twojego organizmu.

Nigdy nie mów nigdy

Niemożliwym jest, a nawet zbędnym, byś całkowicie ograniczyć cukier. Nie tylko dlatego, że dodawany jest on niemal do wszystkiego, ale dlatego, że zwyczajnie go potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Musisz jednak przejąć nad nim kontrolę, pokazać kto tu rządzi. Może dobrym dla Ciebie rozwiązaniem będzie wyznaczyć sobie w tygodniu dzień lub dwa, kiedy faktycznie będziesz mogła pójść na lody lub gofra z bitą śmietaną. Pamiętaj, że dozowanie przyjemności potęguje samą przyjemność!

Jak ograniczyć cukier i wymodelować sylwetkę

Kup sobie coś ładnego

Jeśli naprawdę ciężko znosisz rozłąkę z cukrem, postaraj się ją sobie osłodzić w inny sposób. Kup sobie coś ładnego. Niech to będzie wystrzałowy kosmetyk np. L’Oréal Paris Infallible 24H-Matte podkład matujący 13 Rose Beige, który kosztuje niemal tyle samo, co pudełko belgijskich czekoladek. Jeśli pokutowałaś dłużej niż tydzień, idź do sklepu po nowe buty czy sukienkę. Jest spora szansa, że w tym drugim wypadku będziesz już mogła przymierzyć nowy rozmiar. Nagradzaj swoją wytrzymałość i upór. I ciesz się tym, że odzyskujesz zdrowie, energię i szczupłą sylwetkę.

Ćwicz!

Endorfiny po dobrze wykonanym treningu działają lepiej niż te po zjedzonej tabliczce czekolady. I dłużej. Poza tym wysiłek sprawia, że chcesz podtrzymać efekt, na serio żal tych przysiadów i pompek, żeby je popsuć cukierkami 😉

Wysypiaj się

Brak snu źle wpływa na Twój apetyt. Dbaj o siebie, wysypiaj się, odżywiaj racjonalnie i nagradzaj się lepszymi prezentami. W końcu zasługujesz na to! Pamiętaj 🙂

 

Artykuł powstał we współpracy z tagomago.pl

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Modna sukienka do pracy