Z roczniakiem do teatru? Dlaczego nie!

Teatr Małego Widza

Artykuł Sponsorowany | Teatr kojarzy się wielu z nas z dorosłą i raczej nudną rozrywką. Jednak wystarczy tylko odpowiednio dobrany spektakl, aby całkowicie zmienić swoje zdanie co do teatru.

Teraz zainteresowanie teatrem rośnie – organizowane są różnorodne spektakle, a Polska po tym względem może pochwalić się sukcesami ogólnoświatowymi. Bardzo dobrze radzą sobie także teatry dla dzieci, które skupiają się na najmłodszych widzach i to do nich kierują swoje spektakle – starannie dopracowane, bezpieczne, wciągające.

Teatr dla najmłodszych

Teatry przeznaczone specjalnie dla małych widzów różnią się od tych dla dorosłych. To nie tylko odpowiedni dobór sztuk, które mogą zaciekawić maluchy pod kątem swojej fabuły, scenografii, udźwiękowienia, ale dodatkowo bardzo ważne jest też właściwe zaplecze.

W teatrach dla maluchów światło pali się przez cały czas, wprawdzie nie jest intensywne, ale nie budzi strachu przed ciemnościami. Scena nie jest specjalnie wydzielona – jest na tym samym poziomie co widzowie, co umożliwia im wygodne obserwowane wszystkiego, co się na niej dzieje, bez ryzyka bólu szyi przy zadzieraniu głowy do góry. Dodatkowo także sztuki są tak przygotowywane, aby nie zawierały elementów zaskoczenia, zbyt głośnej muzyki i zbyt wartkiej akcji. W ten sposób nawet małe dziecko może na bieżąco śledzić wydarzenia i wciągnąć się w akcję. Co ponadto? Cechą charakterystyczną są również dodatkowe zabawy – po zakończeniu spektaklu dzieci mogą sprawdzić używane podczas niego rekwizyty, mogą porozmawiać z aktorami, w wielu przypadkach planowane są także konkursy.

Jakie korzyści daje dzieciom teatr?

Dzięki teatrowi maluchy mogą wszechstronnie rozwijać się pod kątem społecznym, mogą także poprawić swoją komunikację i wiedzę. Teatr rozwija wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, wpływa także na zachowanie dzieci i ich postrzeganie świata – łatwiejsze dostrzeganie różnic pomiędzy ludźmi. Dodatkowo rozwija empatię, pozwala na łatwiejsze wyrażanie stanów emocjonalnych i swoich myśli. Teatr może być ponadto niezwykłym czasem, w którym rodzina razem wybiera się na niezwykłe wydarzenie!

Na pierwszy raz warto wybrać teatr przeznaczony specjalnie dla dzieci. Odpowiednio dobrana sztuka będzie kluczem – warto wziąć po uwagę zainteresowania dziecka i zapoznać się z programem przedsięwzięcia. Zwykle sztuki dla młodszych dzieci nie trwają dłużej niż pół godziny, dlatego nie nudzą, a jeżeli maluchowi nie będzie podobała się taka rozrywka, zawsze można wyjść i wrócić na inny spektakl po jakimś czasie. Teatr to doskonała alternatywa dla kina – warto sprawdzić, bo bilety wcale nie są takie drogie!

Fot: Teatr Małego Widza

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo
  • Asia

    Teatr to super opcja! Ja ze swoim synkiem chodzę często do Teatru Małego Widza w Warszawie. Polecam ze względu na atrakcyjne spektakle, a także czas przeznaczony na zabawę z aktorami. Do tego można zabierać tam już 1-roczniaki. Repertuar jest na ich stronie – http://www.teatrmalegowidza.pl

    • MamaFit

      Fajnie, że jest teraz tyle możliwości dla rodziców z maluchami. Same plusy! 🙂