Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży

Artykuł Sponsorowany | U jednych kobiet nadchodzi szybko, inne muszą na niego trochę poczekać. Moment w życiu, w którym decydują się na macierzyństwo. Jeśli zaczynasz zauważać wokół siebie więcej kobiet w ciąży i uśmiechasz się do niemowląt w wózku, to znak, że przyszedł czas na ciebie. Planując dziecko, dobrze jest się do tego odpowiednio wcześnie przygotować, bo ciąża to duże wyzwanie, a macierzyństwo, to prawdziwa rewolucja 🙂

1.  Popraw kondycję

Wybierz taki sport, jaki sprawia ci przyjemność – możesz spacerować, jeździć na rolkach, chodzić na basen czy na zajęcia fitness. Ta aktywność wzmocni twoje mięśnie, da ci więcej 11siły i wytrzymałości. To przyda się, kiedy ciało będzie musiało udźwignąć rosnący brzuch, w czasie porodu i po nim.

2.  Zadbaj o zrównoważoną dietę – swoją i swojego partnera

Nie musi być drakońska, ważne, by była zbilansowana. Postarajcie się jeść pięć niewielkich posiłków w równych odstępach czasu w ciągu dnia. Raz na tydzień możecie sobie pozwolić na coś słodkiego. Unikajcie wysoko przetworzonej żywności – chipsów, fast foodów, słodkich napojów. Zwróćcie też uwagę, by w diecie nie zabrakło warzyw i owoców. Taki sposób odżywiania pomoże wam unormować wagę ciała, co ułatwi zajście w ciążę i korzystnie wpłynie na jej przebieg.

3.  Rzuć palenie i ogranicz alkohol

To samo powinien zrobić przyszły tata. Obecne w papierosach szkodliwe substancje mają wpływ nie tylko na was, ale również na wasze możliwości prokreacyjne.

4.  Odstaw tabletki antykoncepcyjne na kilka miesięcy przed planowaną ciążą

Obserwuj swój cykl miesięczny i zachodzące podczas niego zmiany – pomoże ci to później trafniej interpretować sygnały płynące z ciała podczas ciąży.
 
5.  Znajdź ginekologa położnika, który będzie prowadził twoją ciążę i odbierze poród

To bardzo ważne, by był to ktoś, komu ufasz i kto podziela twój sposób myślenia. Wykonaj podstawowe badania, odwiedź też stomatologa. Jeśli chorujesz na coś przewlekle i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, pod którego opieką jesteś – dostaniesz szczegółowe wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Pomyśl też o szczepieniach – zwłaszcza na żółtaczkę, którą łatwo zarazić się w szpitalu oraz różyczkę. Kilka miesięcy przed zajściem w ciążę i w jej trakcie zażywaj kwas foliowy, który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

6.  Dbaj o siebie

Kiedy szczęśliwie uda się ci zostać mamą w ciąży i maleństwo będzie rozwijało się w brzuchu, dbaj o siebie. Comiesięczne wizytu u ginekologa, odpowiednie badania, sen, właściwa dieta i radość oczekiwania to często najcudowniejszy czas w życiu kobiety. Słuchaj relaksującej muzyki, czytaj, ciesz się każdym dniem i w miarę możliwości bądź aktywna.

7. Przygotuj listę rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala

Powinny się na niej znaleźć przybory higieniczne dla maluszka i ubranka, w które ubierzesz je w dniu wyjścia do domu, twoja piżama, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki, zapas podpasek i przybory toaletowe. Przyda się również żel antybakteryjny, na przykład Dettol. Sprawdź też, co oferuje i czego wymaga szpital, w którym zamierzasz urodzić. Planowanie czas zacząć! A my życzymy cudownej realizacji!

mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
Wakacje - jak dla kogo