Bezdech senny u dzieci. Jakie są jego przyczyny?

Bezdech u dziecka - przyczyny i objawy

WAŻNY TEMAT | Kiedy dziecko śpi to dla wielu rodziców jeden z najsłodszych obrazków świata. Ten mały cud, w końcu poskromiony, spokojny w swoim dziecięcym łóżeczku. Dla wielu mam ten moment to chwila nieskończonej miłości.

I każdy z rodziców życzy swojemu dziecku cudownego snu, to w końcu czas kiedy i Ty możesz odetchnąć choć trochę po całym dniu. Nieraz zdarza się jednak, że nadal czuwasz przy maluchu, bo dziecko kaszle, ma kłopoty z oddychaniem, chrapie. Martwisz się, czy wszystko w porządku. Czy znowu będzie trzeba iść do lekarza, brać zwolnienie…

Jeśli Twoje dziecko chrapie, ma trudności z nabraniem powietrza podczas snu, cierpi na kaszel w nocy albo zauważasz u niego przerwy w oddychaniu trwające nawet dłużej niż 10 sekund, nie bagatelizuj tych objawów.

Przyczyny i objawy bezdechu sennego u dzieci

Objawy bezdechu nocnego u dzieci często przypominają objawy występujące u osób dorosłych. Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych często pojawia się chrapanie, trudności z nabraniem powietrza w trakcie snu połączone z przerwami w oddychaniu trwającymi nawet 10 sekund lub dłużej. Ponadto, chory czasem oddycha przez usta, może też występować u niego w nocy kaszel.

Poza objawami występującymi w nocy, także za dnia mogą się pojawić symptomy choroby takie jak poranny ból głowy, senność w ciągu dnia, nadpobudliwość a także trudności z koncentracją.  Sprawdź jakie jeszcze oznaki mogą świadczyć o rozwijającym się problemie z bezdechem: philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/czym-jest-bezdech.

Dość popularne zwłaszcza wśród mężczyzn chrapanie to nie tylko niedogodność dla śpiącej obok partnerki, ale przede wszystkim poważne zaburzenie, które należy leczyć. 

Najczęstszą przyczyną bezdechu u dzieci są powiększone migdałki podniebienne i migdałek gardłowy, choć zdarza się, że przepływ powietrza do płuc blokuje inna przeszkoda. Zdecydowanie rzadziej bezdech u dzieci związany jest z otyłością, chorobami wrodzonymi lub anomaliami w budowie twarzoczaszki. Bezdech senny występuje jednak u połowy dzieci z zespołem Downa.

Na czym polega badanie bezdechu sennego? Kto leczy bezdech?

Zaburzenia w oddychaniu podczas snu dziecka powinny skłonić rodzica do wizyty u pediatry lub laryngologa dziecięcego. Najczęściej diagnostyka bezdechu sennego rozpoczyna się od badania laryngologicznego. W jego trakcie lekarz ocenia wielkość migdałków podniebiennych i gardłowego. Jeśli migdałki okazują się przeszkodą w oddychaniu i źródłem bezdechu, wówczas lekarz zaleca ich usunięcie. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Gdy usunięte lub przycięte migdałki odrastają, wówczas zabieg należy powtórzyć. W 90 proc. przypadków zabieg laryngologiczny rozwiązuje jednak problem bezdechu u dzieci.

Usunięcie migdałków 

Przed podjęciem decyzji o usunięciu migdałków lekarz zleca także testy alergologiczne, bo częstym źródłem powiększonych migdałków może być alergia. My byliśmy zarówno pod kontrolą laryngologa jak i alergologa. Kiedy kilka miesięcy leczenia alergologicznego nie dało zadowalających efektów, laryngolog podjął decyzję o usunięciu migdałka. Jak się okazało, zabieg był wystarczający i większość objawów minęła.

Lekarz może także skierować dziecko na badanie polisomnograficzne. Jest ono przeprowadzane podczas snu pacjenta i pozwala zarejestrować m.in. parametry układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Badanie to łatwiej znoszą starsze dzieci. Polisomnografia wymaga bowiem unieruchomienia dziecka i umieszczenia elektrod i czujników na skórze głowy i tułowia.

Listę placówek, gdzie można wykonać badania pod kątem bezdechu zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych znajdziesz tutaj: www.philips.pl/healthcare/bezdech/gdzie-sie-zbadac

Artykuł powstał przy współpracy z Philips Healthcare.

Tagi : ,
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
  • Kamil Skąpiec

    Specjalistyczne aparaty takie jakie można znaleźć na stronie https://mfzaar.pl/ również są bardzo przydatne w takiej sytuacji i warto je sprawdzić.