Przepis na sernik doskonały

przepis na sernik

WSPÓŁPRACA | Delikatny, śmietankowy, wręcz rozpływający się w ustach sernik to marzenie każdego domowego cukiernika. Poza walorami smakowymi, doskonały wypiek powinien być również foremny, odpowiednio wyrośnięty i pozbawiony pęknięć. Jak to często z ciastami bywa, także i sernik lubi płatać nam figle w najmniej oczekiwanych momentach. Na szczęście unikniesz ich, znając przepis na sernik idealny, który – jak mówią eksperci – wychodzi za każdym razem.

Osobiście wypróbuję niebawem, ale przepisem dzielę się z Wami już teraz. Na weekend będzie jak znalazł!

Pamiętam to świąteczne zamieszanie, wśród którego obowiązkowo znajdował się, obok makowca, właśnie sernik. Moim dziecinnym zadaniem było trzykrotne mielenie sera. Koniecznie muszę tę przyjemność zafundować dzieciom, bo wstyd się przyznać, ale w moim dorosłym życiu nie wróciłam jeszcze do tej tradycji. Wszystko w pośpiechu, gotowe, wciśnij guzik i już zjedzone. A to, co najlepsze w cieście, to właśnie misterne przygotowywanie. Cała ta magia, alchemia.

Do rzeczy zatem. Oto przepis wraz ze wskazówkami, czego unikać, a co robić, żeby wszystko wyszło pięknie.

Przepis na sernik kremowy

Dobry przepis na sernik to nie wszystko. By wypiek był w pełni udany, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach jego przygotowania. Przede wszystkim – najważniejszym składnikiem ciasta jest ser. Ze sklepowej półki wybierz najlepiej tłusty lub półtłusty twaróg w kostce, który musisz następnie zmielić trzy razy do uzyskania odpowiedniej, kremowej konsystencji. Na pewno spotkasz też przepis na sernik z gotowego sera – jeśli nie masz czasu, możesz się nim posłużyć, jednak miej pewność, że wybierasz produkt wysokiej jakości, o gęstej i zbitej konsystencji oraz pozbawiony zbędnych ulepszaczy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sernik poprawnie wyrośnie i nie opadnie po wyjęciu z piekarnika.

Przepis na sernik foremny

Zdarzyło ci się, że sernik nierówno wyrósł? Być może produkty, których użyłeś, były zbyt zimne. Pamiętaj, że powinny mieć one pokojową temperaturę. Najlepiej wyjmij je więc z lodówki na 2-3 godziny przed przystąpieniem do realizacji przepisu na sernik. Zadbaj też, by podane w nim składniki łączyć ze sobą w sposób dokładny, ale szybki. Zbyt długie wyrabianie ciasta spowoduje jego napowietrzenie, co może skutkować szybkim opadnięciem sernika po wyjęciu go z piekarnika. Zabierając się za pieczenie sernika, dokładnie wytrzyj miskę. Jeśli pozostanie na nich odrobina tłuszczu, nie będziesz w stanie ubić białek.

Przepis na sernik bez pęknięć

Pękanie sernika to dość powszechny problem. Aby mu zapobiec, upiecz ciasto w kąpieli wodnej. Formę z ciastem zabezpiecz folią aluminiową, a następnie włóż do formy wypełnionej wodą. Pękania unikniesz również poprzez nieotwieranie piekarnika w trakcie pieczenia – niska temperatura hamuje bowiem wyrastanie ciasta. Podobnie dzieje się, gdy sernik zbyt szybko wyciągniesz z piekarnika po upieczeniu. Lepiej pozostaw go w środku do wystygnięcia, lekko uchylając drzwiczki.

Najlepszy przepis na sernik

Potrzebne składniki:

1 kg tłustego lub półtłustego twarogu
250 g miękkiego masła
1 i 1/3 szklanki cukru pudru
1 opakowanie cukru waniliowego
4 łyżki mąki ziemniaczanej
6 jajek
150 ml śmietanki 36%

Sposób przygotowania:

Masło utrzyj na puszystą masę, a następnie dodawaj na przemian po jednym żółtku oraz łyżce cukru pudru, dalej ubijając składniki. Dodaj mąkę, cukier waniliowy i śmietanę, miksując do uzyskania jednolitej konsystencji. Osobno ubij na sztywno białka i dodaj je ostrożnie do przygotowanej masy. Masę przełóż do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, a następnie zapiekaj w kąpieli wodnej przez godzinę w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni. Sernik studź w otwartym piekarniku. Kiedy przestygnie udekoruj go polewą czekoladową.

Dajcie znać jak wyszło, ja muszę się mentalnie przygotować, posprzątać kuchnię, umyć podłogę, zanim przejdę do czynności głównej. Więc chwilkę mi to zajmie. Ale zrobię, zrobię na pewno!

Tagi :
mamafit

Hania, nadaktywna mama dwójki, fitnesska, humanistka. Na blogu piszę o zdrowiu, aktywności, rozwoju, relacjach i o tym, jak łapać życie garściami, cieszyć się dziećmi i jednocześnie rozwijać pasje. Tak, można :) Rozgość się :)

Przeczytaj również
  • Marta Antuszewicz

    A kiedy dodać ser? Bo w przepisie zabrakło
    ?

    • Racja! Taki drobny szczegół. Najlepiej przed białkami, potem wszystko wymieszać. Dziękuję i smacznego! 🙂